چه بخاطر دیدن قله اورست  باشد یا رفتن به معابد مختلف بودایی ها ، نپال همیشه برای بسیاری از علاقه مندان به سفر مقصد مهمی بوده است . این کشور که در امتداد کوهای هیمالایا بین چین وهند در جنوب اسیا واقع شده است. نپال طبیعت متفاوتی  دارد شما می توانید قله های پوشیده از برف را در نقطه ای از این کشور ببینید در حالیکه در قسمتی دیگر جنگل های گرمسیری و معتدل وجود دارد. این کشور تعداد زیادی معبد دارد که بسیاری ازانها قدمت چند صد ساله دارند،همچنین در قسمت هایی از این کشور نیز جشن های رنگارنگ گوناگونی برگزار میشود.

  • لومبینی : یکی ازاماکن دیدنی در منطقه راپاندهی می باشد، که مخصوص زاعران بودایی است . باستان شناسان

قدمت این منطقه را سال ۵۵۰ قبل از میلاد تخمین زده اند. لومبینی در مرکز یک پارک کوچک قرار گرفته است

و اطراف ان نیز معابد مختلفی وجود دارد که بازدیدکنندگان می توانند از انها  دیدن کنند. این منطقه در سال ۱۹۹۷ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شد است.

  • جاناکپور: یکی از شهرهای بزرگ در عین حال تاریخی و مذهبی نپال است. در این شهر معبد معروفی وجود دارد

که بزرگترین معبد در کشورنپال است .این معبد که معبد جاناکی ماندیر نام دارد ساختاری سه طبقه همراه با ۶۰ اتاق دارد و مربوط به قرن ۱۹ است. هندوهای سراسر جهان سالانه برای جشن گرفتن سالگرد ازدواجشان به این معبد می ایند.

  • ناگارکوت : دهکده ای است در نپال که در ارتفاع ۲۱۹۵ متری واقع شده است. مکانی زیبا ومشهور برای تماشای

غروب  افتاب وچشم اندازی پانورامیک از هیمالیا و کوه اورست. این دهکده جمعیتی حدود ۴۵۰۰ نفر دادرد و بخاطر

ارتفاع و چشم اندازی فوق العاده ای که دارد گردشگرانی که به کوهنوردی وطبیعت  علاقه مند هستند به این منطقه می آیند در این دهکده یک برج بلند نیز وجود دارد که بهترین جا برای تماشای غروب افتاب بر فراز کوههای هیمالایا است.

  • خومبو: که به منطقه اورست هم مشهور است در شمال شرقی نپال در امتداد کوههای اورست قراردارد.سالانه

افراد زیادی برای بالا رفتن از کوههای اورست به این منطقه می ایند. ارتفاع این منطقه از ۳۳۰۰ متر اغاز می شود

وبا بالا رفتن از قله اورست به بالاترین ارتفاع یعنی ۸۸۴۸ متری می رسد که بلندترین نقطه روی کره زمین است.

منطقه خومبو دارای یک پارک ملی به نام ساگارماتا است که خود یکی از دیدنی های این منطقه به شمار می اید.

  • پارک ملی چیتوان : یکی از بهترین مقاصد برای مشاهده حیات وحش در اسیا پارک ملی چیتوان است که در جنوب مرکزی نپال قرار گرفته است. این پارک پناهگاهی است برای گونه های نایابی از حیوانات خطرناک همانند ببر بنگال یا کرگدن تک شاخ. در این پارک می توانید بسیاری از حیوانات بزرگ را نظیر فیل ، پلنگ و یا حتی خرس قطبی را از نزدیک ببینید. در این پارک تورهای گردشی مختلفی نیز برگزار می شود. می توانید همراه با یک تور جیپ به داخل جنگل نوردی  کنید یا برای تفریح سوار بر فیل ها شوید یا در رودخانه به قایقرانی بپردازید.
  • پوخارا : دومین شهر بزرگ در نپال است. این شهر دارای دریاچه های ارام در کنار کوههای بلند می باشد که

افراد متعددی را از سراسر جهان به سوی خود می کشاند. چه افرادی که علاقه مند به کوهنوردی هستند چه انهایی که به ، تفریحاتی نظیر قایقرانی علاقه مند هستند هر دو می توانند از این شهرزیبا لذت ببرند. پوخارا سه دریاچه دارد که بزرگترین ان پووا نام دارد واطراف ان هتل های لوکس ، رستوران های متعدد و فروشگاههای زیادی وجود دارد. این شهر یکی از گرانترین شهرهای نپال است.

  • پاتان دومین شهربزرگ در نپال بعد از شهرهای کاتماندو و پوکارا است. این شهر بیشتر بخاطرداشتن میراث فرهنگی غنی مشهور است که بسیاری از انها اثاری هنری وصنایع دستی می باشد. قدمت این شهربه قرن هفدهم باز

می گردد و دارای کاخ ها و معابد قدیمی و زیبایی می باشد که از جاذبه های اصلی این شهر به شمار می روند هر چند قسمت زیادی از این شهر در زلزله ای که در مارچ ۲۰۱۵ رخ داد صدمه شدیدی دیده است . این شهر همچنان یکی از بهترین جاها در نپال برای خرید پارچه های ابریشمی دستباف می باشد.

  • باختاپور: باختاپور یکی از سه شهرتاریخی و قدیمی در دره کاتماندو می باشد که تا نیمه دوم قرن ۱۵ ،پایتخت نپال بود. این شهر که از قدیمی ترین شهرهای نپال است دارای اماکن تاریخی و کاخ های قدیمی زیادی می باشد.
  • مدار اناپرنا : مدار اناپرنا در شمال غربی نپال قرار دارد که این امکان را به کوهنوردان می دهد تا سفری کلاسیک

و آهسته به کوههای دیدنی هیمالیا داشته باشند چرا که باید از میان دره ها ، صحرا ، فضای سرسبز نیمه معتدل و زمین

های زراعی و حتی دهکده های مذهبی و معابد دیدنی بگذرند. این سفر که از شرق پوخارا اغاز می شود سه هفته به همین، منوال طول می کشد. مسیر سریع تری نیز برای رسیدن به کوههای هیمالیا از این منطقه وجود دارد ولی جذابیت و زیبایی، آن بسیار کم است ، از این مسیر می توان بین ۸ تا ۱۲ روز به کوههای هیمالیا رسید اما مسیر طولانی تر و زیباتر معمولا بین علاقه مندان این نوع سفر مشهور است.

  • کاتماندو پایتخت و بزرگ ترین شهر نپال است که پایتخت فرهنگی ان نیز به شمارمی رود. تقریبا تمامی پروازهایی

که به سمت نپال حرکت می کنند در فرودگاه این شهرمی نشینند. این شهر حدودا جمعیتی یک میلیون نفری دارد. این شهر، نیز در دره کاتماندو واقع شده است و اطراف ان را تپه ها و کوههای بلندی احاطه کرده اند. کاتماندو زمانی مرکز گردشگری درنپال بود چرا که این شهر تاریخی غنی و حدودا ۲۰۰۰ ساله دارد. همچنین جشن ها و فستیوال ها متعددی نیز در این شهر برگزار می شود که بسیاری از گردشگران به این جشن های رنگارنگ علاقه مند هستند. این شهر همچنین دارای موزه ها و گالری های متعدی نیز می باشد.