کشور فرانسه و قلعه های آن

فرانسه یکی از کشورهای مطرح دنیا در قطب گردشگری است و سالانه هزاران نفر برای بازدید از دیدنی‌های خاص و منحصر به فردش به آنجا سفر می‌کنند، اما این کشور تنها در پاریس و برج ایفل و سایر دیدنی‌های این شهر خلاصه نمی‌شود، بلکه در بخش‌های مختلف آن کاخ‌ها و قصرهایی دارد که یک انتخاب عالی برای ماجراجویان و علاقه‌مندان است. با قدم زدن در دشت‌های این مناطق و دیدن بخش‌های مختلف قصرها، تصور این که پادشاهان و ملکه‌های آنان چگونه زندگی می‌کردند را در ذهن تداعی می‌کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی ۷ قلعه تاریخی و دیدنی در دره لوئر (Loire Valley) فرانسه بپردازیم که بیشترین تعداد قلعه‌های فرانسه در این محل قرار دارد.

قلعه چمبورد (Chambord)

این قلعه یکی از زیباترین قلعه‌های جهان و فرانسه است که دارای نمایی باشکوه، دکوراسیون پیچیده و باغ های بزرگ و پرگل است. این کاخ زیبا در سال ۱۵۱۹ به عنوان یک شاهکار توسط فرانسیس اول ساخته شد، اما او در سال ۱۵۴۷ در گذشت و به همین منظور قلعه نیمه تمام باقی ماند.

این قلعه نزدیک به ۸۰ سال خراب بود تا دوباره در سال ۱۶۳۹ بازسازی شد. سنگ‌تراشی و ساختار کلی قلعه هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد و قدم زدن در باغ آن، دل کندن از این قلعه زیبا را سخت می‌کند.

در قرن نوزدهم ناپلئون این قلعه را به برادرش داد و بعدها در سال ۱۹۰۶، خانواده کاروالو (صاحبان امروزی این قلعه) آن را خریداری کردند. طراحی داخل قلعه بسیار زیبا و ساده است، اما محوطه اصلی این قلعه باغ معروف رنسانس که شامل باغ آب، باغ گل زینتی، و باغ‌های سبزی می‌شود، فوق‌العاده است.

قلعه بلوا (blois)

اگر برای بازدید از قلعه چمبورد به شهر بلویس رفتید، به راحتی می‌توانید قلعه زیبای این شهر را نیز ببینید. این قلعه در حقیقت یک قلعه باستانی است که در قرن نهم ساخته شده است و در سال ۱۴۹۸ توسط لویی دوازدهم به یک کاخ گوتیک مبدل شد. این کاخ برای قرن‌ها مرکز قدرت در فرانسه بود.

این قلعه زیبا شاید نسبت به دو مورد قبلی کمی کوچک‌تر باشد، اما سالن رقص و پله‌های مدرن و معماری جالب آن قطعا برای هر بیننده‌ای جالب و جذاب است. گردشگران در این قصر علاوه بر زیبایی‌های آن می‌توانند از مناظر شهر و رودخانه کنار قصر نیز لذت ببرند.

قلعه دامبواز (d’Amboise)

شاید این قلعه همانند قلعه‌های دیگر بزرگ و باشکوه نباشد، اما کوچک بودن در کنار طراحی و معماری که دارد، آن را همانند قلعه‌های داستان‌های افسانه‌ای کرده است و وجود باغی سرسبز در اطرافش و قرار گرفتن در کنار رودخانه آن را به یک محیط آرام و رویایی تبدیل کرده است و هر فردی با دیدنش عاشق آن می‌شود.

این قلعه طی انقلاب فرانسه آسیب‌هایی بسیاری دید که پس از آن در قرن ۱۹ بازسازی شد. این کاخ زیبا ترکیبی از معماری‌های مختلف است و شما می‌توانید  معماری گوتیک با سقف‌های طاقی‌شکل و اتاق خواب‌هایی به سبک رنسانس را مشاهده کنید.

همچنین مسیر ارتباطی شهر و قلعه بسیار زیبا است و با حضور درختان بلوط و پیچ‌های شیب دار این فضا را رویایی‌تر می‌کند.

قلعه کلو لوس (Clos Luce)

عمده شهرت این قلعه زیبا که در قرن ۱۵ ساخته شده است، به دلیل زندگی لئوناردو داوینچی از سال ۱۵۱۶ تا ۱۵۱۹ است که به گونه‌ای وصیت‌نامه‌ای از وی محسوب می‌شود که اتاق‌های بازسازی شده و زیرزمینی پر از کپی اختراعات مشهور او را به نمایش می‌گذارد.

علاوه بر خود قلعه، نمای بیرونی آن بسیار تاثیرگذار است که مشخص است از آثار ایتالیایی الهام گرفته است. فضای دلپذیر قلعه با غازهایی که بر روی رودخانه شناور هستند، فضایی تامل برانگیز را به‌وجود می‌آورند که می‌توان تصور کرد داوینچی در آنجا قدم می‌زده و به دنبال الهامات خود بوده است.

قلعه آزای لو قیدو (Azay Le Rideau)

یکی از قلعه‌های فرانسه است که در قرن ۱۲ ساخته شده بود و در سال ۱۴۱۸ توسط چارلز هفتم سوزانده شد و تا سال ۱۵۱۸ تنها خرابه‌هایی از آن باقی ماند که دوباره بازسازی شد.

این قلعه در سال ۱۵۳۵ توسط فرانسیس اول مصادره شد و او آن را یکی از شوالیه‌هایش هدیه داد. قلعه ناتمام در سال ۱۸۲۰ توسط صاحب جدیدش بازسازی شد و به شکل باشکوه امروزی درآمد.

داخل این قصر بسیار ساده و فاقد تزیینات خاص است، ولی با علائم و نوشته‌ها در مورد بخش‌های مختلف توضیح داده شده است. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این قلعه دیدن چشم‌انداز اطراف آن از بالای برج‌ها است.

قلعه شنون‌سو (Chenonceau)

این قلعه یکی از شناخته شده‌ترین کاخ‌های Loire Valley است که در سال ۱۵۱۴ ساخته شده است. در سال ۱۵۴۷ هنری دوم این قلعه را به‌عنوان هدیه به معشوقه خود دیانا دوائیتس (Diane de Poitiers)، یکی از معروف‌ترین زنان در تاریخ فرانسه داد.

گفته می‌شود در سال ۱۵۶۰ اولین نمایش آتش‌بازی در فرانسه در این کاخ رخ داده است! اتاق‌های این قلعه تقریبا کوچک است؛ به‌همین دلیل اغلب شلوغ است. در این قلعه می‌توانید از گالری که در آن است و همچنین رودخانه زیبایی که قلعه روی آن قرار دارد، دیدن کنید

در این مقاله سعی شد با دیگر زیبایی‌ها و جاذبه‌های فرانسه آشنا شوید و در سفر به این کشور زیبا توجه ویژه‌تری به کاخ‌ها و قلعه‌های آن داشته باشید.