تـــوران تـــراول

لیست تورهای کربلا و نجف (عتبات عالیات)

عنوان تور اقامت تاریخ رفت حمل و نقل قیمت

کربلا 6 شب VIP زمینی

6 شب بهمن اتوبوس-اتوبوس VIP 7,500,000

کربلا 4 شب زمینی VIP

4 شب اسفند اتوبوس-اتوبوس VIP 8,700,000

کربلا 7 شب VIP هوایی

7 شب بهمن هواپیما-ماهان 15,500,000

کربلا 6 شب بهمن هوایی

6 شب بهمن هواپیما-ماهان 16,000,000

شهرهای مقدس نجف و کربلا، تجربه‌ای روحانی و تاریخی فراوان را برای زائران به ارمغان می‌آورد. این سفر، پر از جاذبه‌های دینی و تاریخی است که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره شده است. اینجا به تور کربلا و نجف و جاهای دیدنی عتبات می پردازیم.

 

جاذبه‌های شهر کربلا

کربلا، شهری با اهمیت معنوی عمیق برای میلیون‌ها مسلمان شیعه، به‌عنوان مقصد مقدس با نمادهای مذهبی و تاریخی شناخته شده است.

 

آرامگاه امام حسین (ع)

حرم حضرت ابوعبدالله اولین بار توسط مختار ثقفی ساخته شد. پس از آن، با وجود تخریب‌های مکرر، تعدادی از عاشقان این امام بارها آن را بازسازی و گسترش دادند. پیکر مقدس فرزندان امام، حضرت علی اکبر و علی اصغر نیز در این حرم دفن شده است. حضرت علی اصغر بر روی سینه مبارک امام حسین (ع) به خاک سپرده شده‌اند. همچنین، در جنوب حرم یک پنجره نقره‌ای وجود دارد که به عنوان مقبره مطهر شهدای کربلا شناخته می‌شود.

 

تور کربلا و نجف: آرامگاه حضرت عباس (ع)

حضرت عباس، پسر نجیب حضرت علی (ع) و ام‌البنین، در روزهای کربلا، هنگام رفتن به رودخانه علقمه برای آوردن آب، شهید شد. آرامگاه حضرت عباس در فاصله ۳۷۸ متری و در شمال شرق حرم امام حسین (ع) قرار دارد. این آرامگاه در سبک معماری اسلامی ساخته شده و شامل حیاط، آرامگاه، و گنبد است. تاریخ ساخت آن به دوران زمان صفویه بازمی‌گردد. فاصله بین این دو حرم به نام بین الحرمین معروف است. این آرامگاه توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده است.

 

بین الحرمین

همانطور که گفته شد، حرمی که در میان حرم امام حسین (ع) و آرامگاه حضرت عباس (ع) قرار دارد، به نام بین بین الحرمین شناخته می‌شود. این حیاط در دوران صدام به منظور ایجاد فضای لازم برای زائران ایجاد شد. قبل از آن، این فضا توسط ساختمان‌های مسکونی و تجاری اشغال شده بود.

 

تور کربلا و نجف: آرامگاه طفلان مسلم

ابراهیم و محمد، فرزندان مسلم بن عقیل، توسط یکی از سربازان عمر بن سعد در سال ۶۱ هجری به شهادت رسیدند. محل دفن این فرزندان در یک روستای به نام طفلان مسلم واقع شده است. این روستا در اطراف جاده کربلا-بغداد، در کنار رودخانه فرات قرار دارد.

 

رود علقمه کربلا

نام رودی است که از رودخانه فرات شروع شده و آب فرات را به سمت اطراف کربلا هدایت می‌کند. این باور وجود دارد که حضرت ابوالفضل در روز عاشورا در نزدیکی رود علقمه به شهادت رسیده است. اما برخی معتقدند که رودخانه علقمه توسط جعفر ابن القامه آخرین وزیر عباسیان ساخته شده است و به همین دلیل این رودخانه را به نام او نام‌گذاری کرده و شهادت حضرت عباس بن علی (ع) را در این مکان رد کرده‌اند.

 

پل سفید

قنطره‌البیضاء نام یکی از آثار تاریخی شهر کربلا است که توسط سلطان سلیمان پادشاه عثمانی در سال ۱۵۵۰ ساخته شد. این پل یکی از قدیمی‌ترین پل‌های ساخته‌شده توسط عثمانیان است که در زمان ایجاد نهر حسینه برای اتصال دو سوی رودخانه ساخته شد. پل سفید در محل دعاگاه امام علی (ع) در راه به سوی صفین ساخته شده است. همچنین، اولین مکانی که پس از عبور از باغ‌های نخلی، آثار مربوط به حرم را می‌توان در آن دید، در همین مکان بوده که یکی از دلایل نام‌گذاری این مکان به پل سفید است.

 

جاذبه‌های دیدنی در شهر نجف

آرامگاه امام علی (ع) در نجف یکی از جاذبه‌های شهر است. این ساختمان تاریخی با ایوان‌های زیبا و پله‌های هنرمندانه همچون است. همچنین، مقبره کمیل بن زیاد و آرامگاه حضرت آدم و نوح نیز جزو جاذبه‌های مذهبی و تاریخی این شهر محسوب می‌شوند.

 

آرامگاه امام علی (ع) یکی از جاذبه‌های معروف در نجف

آرامگاه حضرت علی (ع) در مرکز شهر نجف واقع شده است. همانطور که قبلاً گفته شد، ساختار اولیه شهر نجف پس از ساخت حرم اول حضرت علی (ع) شکل گرفت. به‌طوری‌که خیابان‌های نجف به شکل ستاره در حرم ختم می‌شوند. حرم امام علی توسط افراد مختلف در طول سالها بازسازی و گسترش یافته است. ساختمان حاضر حرم یکی از آثار دوره صفویه است که دارای چهار در باز، پنج ایوان، حیاط بزرگ و آرامگاه است.

 

چهار در اصلی حرم:

شمال (باب‌التوسی)

شرق (باب‌الذهب)

غرب (باب سلطانی)

جنوب (باب قبله)

مقبره مطهر حضرت علی (ع) در یک جعبه خاتمکاری واقع شده‌است که در دوران صفویه در دوره شاه اسماعیل باستانی احداث شده است.

حرف آخر

تور کربلا و نجف و سفر به دو شهر مقدس نجف و کربلا یک تجربه منحصر به فرد و عمیق از لحظاتی پر از معنویت، ایمان و تاریخ است. از زیارت حرم مطهر امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) گرفته تا بازدید از جاذبه‌های تاریخی همچون پل سفید در کربلا، تور نجف و کربلا شامل تجربیات معنوی و زیارتی فراوانی است.

جستجوی تور

کربلا 6 شب بهمن هوایی