تـــوران تـــراول

غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید

فهرست مطالب

محبوبیت غذاهای عربستانی در سرتاسر جهان به لطف انواع ادویه های معطر، خورش های گوشتی آبدار، نان ها و شیرینی های لذیذ در حال افزایش است. بیشتر غذاهای عربستانی هزاران سال است که وجود داشته‌اند، زمانی که قبایل و مردم کوچ نشین تنها دام‌ها و محصولات خود را برای تغذیه داشتند. از این رو، غذاهای عربستانی غرق در تاریخ و سنت هستند، به طوری که بسیاری از غذاها در عربستان سعودی بر بسیاری از کشورها و فرهنگ های دیگر تأثیر گذاشته اند.

آداب غذاخوری در فرهنگ عربستان سعودی بسیار مهم است. وقتی شام را در خانه یا رستوران می خورید، به احتمال زیاد به «سبک عربستانی» غذا می خورید، به این معنی که از دستان خود برای برداشتن و خوردن غذا استفاده می کنید.

به عنوان یک قانون شناخته شده، شما باید فقط از دست راست خود برای غذا خوردن استفاده کنید. غذای عربستانی عمدتاً بر اساس برنج، گوشت و ادویه جات ساخته شده است. سبزیجات هم در این غذاها هست اما نه به اندازه گوشت.

تورهای مرتبط

عنوان تور اقامت تاریخ رفت حمل و نقل قیمت

کربلا 7 شب VIP هوایی خرداد

7 شب خرداد mahan air غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-ماهان 17,500,000

کربلا 7 شب VIP اردیبهشت هوایی

7 شب خرداد mahan air غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-ماهان 28,900,000

نگاهی به 10 غذای برتر در عربستان سعودی بیاندازید:

1. المندی: غذاهای عربستانی

این یک نوع کبسه بسیار ساده است زیرا شامل برنج و گوشت نیز می شود که بره یا مرغ خواهد بود. در عمان، یمن و سایر کشورهای خاورمیانه به همان اندازه محبوب است. فرآیند پخت و پز نیز از این نظر منحصر به فرد است که در داخل یک اجاق مخصوص به نام تنور (به عربی: التندور) انجام می شود.

این  غذا اغلب در تعطیلات و جشن ها دیده می شود و غذای مجلسی عربستان است.

مخلوط ادویه های مورد استفاده در پخت و پز این خوراکی را بهارات می گویند.

mandi غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

غذاهای عربستانی

2. مرتابك: غذای عربستانی

مرتابک نوعی پای یا کیک سرخ شده شبیه روتی (نان لواش هندی) است که اغلب به عنوان غذای معمولی سرو می شود

در کشورهایی مانند عربستان سعودی، یمن، اندونزی و مالزی سرو می شود.

اگرچه مواد پرکننده ممکن است متفاوت باشد، برخی از رایج‌ترین آنها شامل گوشت چرخ کرده، تخم‌مرغ، سیر، پیاز، فلفل، کاری و روغنی است.

از گیاهان تازه مانند گشنیز و نعناع اغلب برای طعم دادن استفاده می شود. خمیر فوکاچیا باید بسیار نازک باشد و نیاز به تجربه زیادی دارد، نام متفاوت این غذا المطبق است که یک کلمه عربی به معنای تا شده است، با توجه به این که در هنگام پخت خمیر نرم حول ملات تا می خورد و مثل یک بسته می شود.

غذاهای عربستانی

غذاهای عربستانی

3. ثريد: غذای عربستانی

این خوراکی مثل آبگوشت ایرانی است، و نام آنهم ثرید است، و معنای ترید کردن و نان را در خورش خُرد کردن. نان تخت به نام رقاق به این آبگوشت اضافه می شود. در حالی که تنوع غیر گیاهی شامل سس گوشت (بیشتر گوشت گوسفند) است، تنوع فقط سبزیجات سوپ سبزیجات است. اهمیت این غذا در مصرف سریع آن در ماه مبارک رمضان است که مسلمانان در طول روز روزه می گیرند و بعد از غروب آفتاب غذا می خورند.

این غذای مورد علاقه حضرت محمد به حساب می آید.

نان خشک است، اما وقتی با سوپ قاطی شود، نرم می شود. مثل آبگوشت ایرانی است اما گاهی به حسب سلیقه به آن کدو سبز یا هویج هم اضافه می کنند.

غذاهای عربستانی

غذاهای عربستانی

4.   کبسه سعودی {مرغ و برنج} ، الكبسة السعودية {الدجاج والأرز}

از این غذا به عنوان غذای ملی عربستان سعودی نیز یاد می شود. کبسه غذای اصلی مرغ و برنج نه تنها در عربستان سعودی بلکه در سراسر جهان عرب است.

کبسه از مرغ پخته شده در آبگوشت تند گوجه فرنگی و ادویه تهیه می شود. این مرغ را خارج کرده و سرخ کرده یا کبابی می کنند و از آب گوشت برای پختن برنج استفاده می کنند. این غذا را می توان با مرغ، بره، گوشت شتر، ماهی و یا حتی میگو طبخ کرد.

ماهی یا گوشت معمولاً روی برنج قرار می‌گیرد و کل غذا در یک بشقاب بزرگ سرو می‌شود که برای  خوردن با دست به شکل دسته جمعی طراحی شده است.

این غذا شاید ظاهری مثل ته چین گوشت ایرانی دارد ولی روش طبخ و مزه آن فرق دارد.

kabsa غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

غذاهای عربستانی

5. قرسان: غذاهای عربستانی

قرسان یکی از غذاهای ملی عربستان سعودی است که با قرار دادن تکه های نان خشک نازک کاغذی روی گوشت و سبزیجات در آبگوشت تهیه می شود تا تکه های نان تمام شیره های خوشمزه را جذب کند. نتیجه نهایی یک سوپ نیست، بلکه غذایی غلیظ، مغذی و دلچسب است، به همین دلیل است که این غذا در سراسر کشور محبوب است.

غذاهای عربستانی

غذاهای عربستانی

6. الهريس: غذاهای معروف عربستان

هریس که همان حلیم ایرانی است، یک غذای اصلی در ماه مبارک رمضان در بسیاری از کشورهای خاورمیانه، یک وعده غذایی سیرکننده که ترکیبی از گندم کوبیده و گوشت است. منشا این غذای به زمانی در عربستان سعودی است اما از آن زمان در سراسر خاورمیانه و هند گسترش یافته است.

بسیاری از شهرهای منطقه با استفاده از مواد بومی و نامگذاری غذاهای محلی، تنوع منحصر به فرد خود را ایجاد کرده اند. در کشورهای خاورمیانه، معمولاً از گندم درشت آسیاب شده تهیه می‌شود که با آب، کره و گوشت مخلوط می‌شود و سپس یک یک شب تا صبح خوب و آرام می پزد تا خوب جا بیفتد. گاهی برای طبخ هریس از مشارکت جمعی چند نفر استفاده می شود.

غذاهای عربستانی

غذاهای عربستانی

7. حمص: غذاهای معروف عربستان

این یک غذای عربی است که مطمئنم همه شما نام آن را شنیده اید! هوموس یک غذای بسیار محبوب در سراسر جهان است، اما همه جا خوشمزه است! با نخود پخته و له می شود و با انواع روغن و ادویه مخلوط می شود.

غذاهای عربستانی

8. الصليق : غذاهای عربستانی

صلیق که منشا آن حجاز است، یک غذای سنتی برنج عربستانی است که از برنج دانه کوتاه، خامه‌ای، فرنی مانند و گوشت کبابی تشکیل شده است. در حقیقت مثل شیر برنج ایرانی است که روی آن گوشت کبابی می گذارند.

مرغ رایج ترین انتخاب گوشت است و معمولاً قبل از کباب کردن در آب و ادویه می پزند.

در این غذا از ترکیب خورشت که گوشت در آن پخته شده و آب داغ استفاده می شود

و یک تکه ماستیک اختیاری برای جوشاندن برنج. سپس برنج پخته شده را با شیر و کره یا کره صاف شده مخلوط کرده و می پزند تا به غلظت دلخواه برسد.

غذاهای عربستانی

غذاهای عربستانی

9. المهلبي: غذاهای معروف عربستان

به نوعی پودینگ شیر است، ولی همان شیربرنج خودمان است! این پودینگ شیر بسته به سلیقه، رنگ و ظاهر ممکن است متفاوت به نظر برسد. در ابتدا این یک غذای لذیذ ایرانی بود که در عربستان سعودی رایج شد.

شیر با آرد برنج و شکر طعم دار می شود و گاهی با افزودن گلاب خوشبو می شود. در اسرائیل به جای شیر آب انگور می ریزند.

mahlabi غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

10. الجلمة: غذای سنتی عربستان

جلمه نوعی بره است که به طور سنتی در منطقه عسیر عربستان تهیه می شود.

از تکه های بسیار کوچک گوشت بره پخته شده در چربی، پیاز و مخلوطی از ادویه های عربی مانند هل، دارچین، گشنیز و فلفل سیاه تشکیل شده است.

این غذا را معمولاً با برنج یا نان تخت همراه می‌کنند تا نان، سس شور را جذب کند. این غذای مخصوص معمولا در مناسبت های جشنی مانند عید قربان تهیه می شود.

jalama غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

غذاهای عربستانی

11- المفطح: غذای سنتی عربستان

مفطح یک غذای محبوب در عربستان است و یکی از غذاهای اصلی است که در عروسی ها، مناسبت های مهم و مهمانی ها سرو می شود. مفطح در سایر کشورهای حوزه خلیج فارس مانند کویت و امارات نیز شناخته شده است.

مفطح از گوشت بره کبابی با برنج و ادویه تشکیل شده است. گوشت بره را به قطعات بزرگ برش می دهند و سپس با ادویه مفطح مزه دار می کنند. سپس گوشت را در قابلمه بزرگی به نام مندی با برنج می‌چینند و چند ساعت روی حرارت ملایم می‌پزند تا گوشت پخته شود و برنج طعم آن را بگیرد.

با نان عربی و سالاد، گرم سرو کنید. این یکی از غذاهای خوشمزه و مقوی است که بسیاری از مردم عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس آن را طبخ می کنند.

moftah غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

غذاهای عربستانی

12- مطازیز یا mataziz : غذای سنتی عربستان

مطازیز یا mataziz یک وعده غذایی محبوب عربستانی است که شامل تکه های کوچک و دراز خمیر و گوشت بره یا گاو است که با آبگوشت و سبزیجات غنی سرو می شود. مطازیز ​​یکی از غذاهای اصلی منطقه نجد در کشور عربستان است و یکی از غذاهای خوشمزه و مقوی است که بسیاری از مردم عربستان آن را ترجیح می دهند.

مراکز خرید دبی را بهتر بشناسید

مطازیز ​​به این صورت است که خمیر را به صورت خلال‌های نازک برش می‌دهند و به قابلمه‌ای که گوشت در آن پخته می‌شود، با آبگوشت و سبزیجاتی مانند گوجه‌فرنگی، پیاز و فلفل سبز اضافه می‌کنند. این خوراکی در مناسبت های مختلف مانند تعطیلات، مناسبت های مذهبی و مهمانی های اجتماعی سرو می شود.

matatiz

غذاهای عربستانی

کلیجا

لیست را با کلیجا، دسر محبوبی که به منطقه القصیم و حائل در عربستان سعودی معروف است، پایان خواهیم داد. اسم کلیجا شاید از لفظ فارسی کلوچه آمده باشد و به شکل کلوچه است.  کلیجا از گندم پر شده با ملاس خرما درست می شود و هل و زعفران به آن اضافه می شود. ملاس را می توان با تافی جایگزین کرد. پس از آن، گندم را با ملاس یا تافی، هل و زعفران ورز می دهند، سپس کلیجا را به اشکال مختلف برش می دهند.

کلیجا یک دسر خوشمزه و سالم است. آنها منبع خوبی از فیبر غذایی و کربوهیدرات هستند. همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از بدن در برابر بیماری ها محافظت می کند. کلیجا را می توان در هر زمانی از روز به عنوان غذای دسر سرو کرد. همچنین یکی از غذاهای متمایز به حساب می آید که در تعطیلات و مناسبت های خاص سرو می شود.

kalija غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

غذاهای عربستانی

منسف غذای شمال عربستان، سوغات از اردن

مَنسَف (mansaf)، یک غذا مثل آبگوشت یا خورشت است که گوشت قرمز در کشک پخته می شود. و مربوط به شمال عربستان که نزدیک به اردن است طبخ می شود. و در اردن هم خیلی طبخ می شود. به کشک، أقط می گویند. کشک ایرانی، در غذای عربی هم استفاده می شود و به آن جمید یا أقط می گویند و تفاوت زیادی ندارند. در این غذا، در کنار گوشت، برنج یا بلغور در کشک طبخ می شود. این غذایی است که در مهمانی ها سرو می شود، و به نوعی غذای مجلسی است. به ویژه در عید فطر این را طبخ می کنند.

monsef غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

غذاهای عربستانی

الصبة، فست فود عربستانی

آن یک ساندویچ فلافل است، فقط فرقش این است که در نان سنتی صاج سرو می شود و نان صاج خیلی شبیه نان لواش خودمان است. و به ساندویچ صبة، سیب زمینی سرخ شده اضافه می کنند. و به نوعی یک فست فود عربستانی است. به آن جعفری هم می زنند. بعضیها شاید بخواهند به آن بادنجان یا سس گوجه فرنگی بزنند. شاید وجه تسمیه این غذا صبة همین است یعنی همه چیز در آن می ریزند! صب یعنی ریختن.

Sabba غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

غذاهای عربستانی: صبة یا فلافل عربستانی که در نان صاج تهیه شده است.

 

نان صاج: غذای سنتی عربستان

این نان عربستانی مثل نان لواش، پهن و نازک و گرد است. البته این نان در ایران و به ویژه کردستان هم طبخ می شود که به آن نان ساجی می گویند. این نان روی صفحه گرد چدنی و محدب گذاشته می شود و طبخ می شود که نام آن چدن در فارسی ساج است.

نان صاج یا نان ساجی

غذاهای عربستانی

بیشتر بخوانید: بازدید از تور عمره

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی تور

غذاهای عربستانی لذیذ که باید یک بار امتحان کنید