تـــوران تـــراول

حیات وحش عربستان

فهرست مطالب

حیات وحش عربستان شامل بسیاری از حیوانات جالب است که خیلی از افسانه ها از این حیوانات نشئت گرفته است. مخلوقی که در آب آواز می خواند و توهم پری دریایی را به وجود آورده و گوزنی که شاخی مثل اسب تکشاخ دارد. در این مقاله، به بررسی برخی از حیات وحش متمایز این منطقه خواهیم پرداخت، از جمله تیزشاخ عربی، کاراکال، کفتارها، پلنگ عربی، روباه قرمز عربی، لاک پشت پوزه عقابی، کوسه نهنگ، اسب دریایی عرب، مارمولک خاردم، و بابون.

acackia حیات وحش عربستان آژانس مسافرتی توران تراول

اقاقیا

تیزشاخ عربی:

تیزشاخ عربی: این حیوان مثل گوزنی بزرگ و سفید است ولی شاخ آن مثل گوزن منشعب نیست بلکه ساده و خمیده است. گفته می شود چون از نیمرخ به آن نگاه شود مثل تکشاخ به نظر می رسد و افسانه اسب تک شاخ یا یونیکورن از همین حیوان آمده است. این حیوان در حیات وحش فقط در خاورمیانه و کشورهای عربی و بیابانی زندگی می کند اما در حیات وحش چند سال قبل به طور کامل منقرض شد، و فقط در اسارت زندگی می کرده و تلاشهایی برای بیشتر شدن و احیای آن در حیات وحش انجام شد که این تلاشها موفقیت آمیز بوده و جمعیت آنها خیلی بیشتر شده است.

حیات وحش عربستان

حیات وحش عربستان

 آهوی ایرانی: حیات وحش عربستان

آهوی ایرانی، یکی از زیباترین و مهم‌ترین گونه‌های حیات وحش است که در منطقه‌هایی از عربستان بسیار کوچک و وابسته به مراتع و دشت‌های خشک زندگی می‌کند. این حیوان نماد زیبایی و آرامش است و در آثار هنری و ادبی نیز محبوبیت زیادی دارد.

حیات وحش عربستان

حیات وحش عربستان

 منگوله گوش: حیات وحش عربستان

این یک گربه وحشی عربی است که اسمهای مختلفی از جمله کاراکال دارد که نام ترکی آن است. کارا یعنی سیاه و کولاک یعنی گوش. اما اسمهای دیگری دارد به آن وشق هم می گفته اند. و یکی از نامهای عربی آن هم وشق الفارسی است یعنی سیاه گوش ایرانی. منگوله گوش در عربستان و حتی ایران زندگی می کند به ویژه در استان یزد ایران.  کاراکال یک گربه وحشی با ظاهری باریک و قوی است که در بیابان‌ها و مناطق خشک عربستان زندگی می‌کند. این حیوان با این که وحشی و قوی است اما از انسان خیلی می ترسد. به ویژه اگر اتوموبیل ببیند خشکش می زند چنانکه حتی می توان نزدیک آن شد و آن را لمس کرد. همین رفتار آن، باعث شده خیلی از رانندگان بعد از دیدن جانوری که از ترس خشکش زده به تصور بیمار بودن آن ، آن را به نزد دامپزشک ببرند، ولی این خصوصیت طبیعی گربه وحشی عربی است.

حیات وحش عربستان

حیات وحش عربستان

 کفتارها: حیات وحش عربستان

کفتار می تواند حتی استخوان طعمه خود را هضم کند و برای اکوسیستم خیلی مهم است. صحرای عربستان هم از نعمت وجود کفتار بی بهره نبوده، البته خصوصیت دیگر خنده های طولانی و قهقه های بامزه این حیوان است.

این حیوان خندان، خنده ها و قهقه های طولانی خود را در صحراهای عربستانی هم سر می دهند. اما برخی گفته اند در عربستان است که آن آخرین خنده بلند خود را سر می دهد. زیرا مردم عربستان این حیوان را شکار کرده و گوشت آن را می خورند! در کنار سوسمار و ملخ، یکی دیگر از غذاهای محبوب مردم عربستان همین کفتار است.

حیات وحش عربستان

حیات وحش عربستان

پلنگ عربی: حیات وحش عربستان

پلنگ عربی یکی از گونه‌های مهم شکارچیان بیابانی است که در مناطق کویری و بیابانی عربستان زندگی می‌کند. این حیوان با فریبنده‌ترین روش‌های شکار، به عنوان یکی از قدرتمندترین شکارچیان در این منطقه شناخته می‌شود. این یک پلنگ خیلی کوچک است و وزن آن حداکثر 30 کیلو است. در حیات وحش تعداد کمی از آن باقی مانده و فقط در صحرای عربستان است.

 

 روباه قرمز عربی:

روباه این حیوان بامزه و باهوش خود را برای گرمای عربستان سازگار کرده است، گوشهای این نوع روباه خیلی بزرگتر از بقیه روباهها است. او در صحراهی شبه جزیره عربستان و به ویژه کشور عمان زیاد است.

fox حیات وحش عربستان آژانس مسافرتی توران تراول

حیات وحش عربستان

 لاک پشت پوزه عقابی:

لاک پشت پوزه عقابی حیوان جالب است که در دریاها مهاجرت می کند، و در دریای خلیج فارس هم هستند. در ساحلهای عربی و هم چنین در قسمت ایرانی به ویژه جزیره قشم زیاد دیده می شوند. اما در ساحل جنوبی و عربی، به دلیل فعالیت صنایع نفتی و آلودگی دریاها، بیشتر لاک پشت ها فرار کرده اند و کمتر دیده می شوند.

حیات وحش عربستان

حیات وحش عربستان

 گاو دریایی

گاو دریایی با ظاهر جالب خود در طول تاریخ افسانه ساز بوده است. شکل ظاهری این حیوان از نظر ملاحان قدیمی شبیه پری دریایی بوده است به ویژه دم جالب آن. علاوه بر این، آوازی سوزناک سر می دهد که شبیه آواز انسانی است. شکل و آواز این حیوانان در قدیم باعث این افسانه می شده است که پریهای دریایی آوازی جذاب می خوانند و دریانوردان را به سمت خود جلب می کردند و موجب خطر برای دریانوردان می شدند. گاو دریایی در آبهای کم عمق زندگی می کند و در آبهای اطراف عربستان دیده می شود.

حیات وحش عربستان

حیات وحش عربستان

 مارمولک خاردم:

این یک سوسمار بزرگ است که اندازه آن تا 85 سانتیمتر می رسد. این سوسمار در عربستان و شمال آفریقا و ایران زیاد یافت می شود. بعضیها آن را به عنوان حیوان خانگی نگه می دارند. و در مراکش از آن استفاده دارویی می شود. در عربستان به آن ضَب می گویند و یک غذای خوشمزه برای آنها است. متاسفانه در ایران رو به انقراض است و مردم به ارزش این حیوان آگاه نیستند و گاهی در ایران بیهوده به آن آسیب می زنند.

حیات وحش عربستان

حیات وحش عربستان

 بابون:

بابون، یکی از حیوانات بزرگ و اجتماعی در حیات وحش عربستان است که در مناطق جنگلی و کوهستانی این منطقه زندگی می‌کند. این حیوان با گرمای عربستان سازگاری پیدا کرده است.

حیات وحش عربستان

حیات وحش عربستان

حیوانات اهلی عربستان

شتر

شتر حیوان بسیار جالبی است که برای تحمل بی آبی و گرمای زیاد ساخته شده است. بدن آن می تواند مقدار آب زیادی را از دست بدهد، بی آنکه مشکلی برای آن به وجود بیاید، برای همین رگهایش حالت ارتجاعی دارند و می توانند تا اندازه زیادی تنگ شوند. برای همین گلوبولهای قرمز این حیوان، که در بقیه حیوانات کروی شکل است در این جانور به شکل لوبیایی است و خمیده است تا هنگام تنگ شدن رگها به دلیل کم آبی دچار انسداد نشود.

حیات وحش عربستان

اسب عربی

اسب عربی یک اسب بزرگ و زیبا است و به صاحب خود بسیار انس می گیرد. گرچه حیوان قوی ای است اما حساسیت خود را دارد و نیاز به مراقبت خود را دارد. گرمای هوای عربستان باعث وابستگی بیشتر این اسب به انسانها شده است. گرچه اسب عربی از عربستان آمده ولی جاهای دیگر دنیا هم یافت می شود. اسب ناپلئون یک اسب عربی بزرگ بود. در ایران هم به ویژه استان کرمان، اسب عربی بسیار خوبی پرورش داده می شود. حتی گفته می شود بهترین اسبهای عربی در کرمان پرورش داده می شود.

 

حیات وحش عربستان

گیاه آلوئه ورا

وقتی ما به آلوئه ورا فکر می کنیم شاید تصور کنیم از برزیل یا آمریکای جنوبی یا هر جای دیگری آمده است. ولی حقیقتاً این گیاه از عربستان آمده است. نام فارسی آن صبر زرد است، و نام عربی آن هم الصبر الحقیقی است. صبر زرد یک گیاه زیبا است که در خانه می توان نگه داشت ولی نباید به آن آب زیادی داد زیرا عادت به بی آبی صحرا کرده است.

حیات وحش عربستان

حیات وحش عربستان

البته به جز این گیاه، قهوه و گیاه زیبای اقاقیا هم منتسب به صحرای عربی است.

acackia حیات وحش عربستان آژانس مسافرتی توران تراول

اقاقیا

بازدید از تور عمره

نتیجه‌گیری:

بسیاری از حیوانات حیات وحش عربستان خود را با گرمای هوا سازگار کرده و هزاران سال است که در این منطقه زندگی می کنند. نه تنها عربستان صحراهای رازآلود دارد، بلکه حیوانات حیات وحش آن نیز رازآلود هستند. مردم صحرا برای سالها از این حیوانات داستانهای جالبی خلق کرده اند که هنوز برای کودکان ما در سرتاسر جهان شنیدنی است.

همچنین بخوانید

جاهای دیدنی هند

هند، کشوری با تاریخ و فرهنگی بی‌نظیر و غنی است که هر ساله میزبان میلیون‌ها گردشگر از سرتاسر جهان می‌باشد.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی تور

حیات وحش عربستان