تـــوران تـــراول

مراکز غواصی عربستان سعودی

فهرست مطالب

انجام انواع ورزش ها در عربستان سعودی به یک فعالیت گسترده تبدیل شده است، جهشی کیفی در زمینه فعالیت های حیات وحش صورت گرفته است. در حالی که بیشتر آنها در مورد شکار بوده است، ولی ساحلها و فعالیتهای آبی متنوع هم از آن جمله بوده است، و همچنین فعالیتها و ورزشهای مختلف آبی. سواحل چیزی جز امتداد دنیاهای اقیانوسی پر از راز نیستند. بسیاری از سواحل در سواحل شرقی و غربی عربستان مملو از زندگی دریایی و صخره های مرجانی هستند و غواصی در آن تجربه ای بی بدیل است. این کشور، همچنین به خاطر سفرهای قایق خود که هدف آن کشف زیبایی دریاها است، شناخته شده است. دمای آب تقریباً در تمام طول سال معتدل است. ماه‌های زمستان نسبتا سرد در نظر گرفته می‌شوند و دمای آن بین ۲۳ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد است و دما بین ماه‌های جولای تا اکتبر (تابستان و پاییز) به بالاترین حد خود می‌رسد. این بدان معناست که می توانید در تمام طول سال در سواحل عربستان غواصی کنید بزنید. در این مطلب می خواهیم مراکز غواصی عربستان سعودی را به شما معرفی کنیم.

معروف ترین مراکز غواصی در عربستان سعودی

در اینجا با چند مراکز غواصی عربستان سعودی که می توانید در آن غواصی کنید آشنا می شوید.

مراکز غواصی عربستان سعودی

مراکز غواصی عربستان سعودی

غواصی در بنادر جده: مراکز غواصی عربستان سعودی

امکان غواصی در منطقه حجاز به دلیل گرم بودن آب و هوا در طول سال است. این به در دسترس بودن گزینه های متعدد برای غواصان کمک کرد. همچنین به بندر جده، بنبا و سایر شهرها امکان جذب غواصان داخلی و خارجی را داد که می توانند در هر زمانی از سال از جده دیدن کنند. شهر ینبع تقریباً در 320 کیلومتری شمال جده قرار دارد. برای سفرهای قایق و غواصی محبوب است. همچنین بقایایی از کشتی های غرق شده دریایی در شهرهای مختلف پادشاهی عربستان سعودی وجود دارد که از نظر زمان وجود آنها از صدها سال تا چند سال متغیر است. موجودات دریایی مختلفی از جمله صخره های مرجانی، ماهی، دلفین، لاک پشت، کوسه و غیره در اطراف آن جمع می شوند.

مراکز غواصی عربستان سعودی

مراکز غواصی عربستان سعودی

دریای سرخ: مراکز غواصی عربستان سعودی

عربستان سعودی طولانی ترین خط ساحلی مشرف به دریای سرخ را دارد، زیرا بیش از 79 درصد دریاهای شرقی سواحل دریای سرخ هستند. این چیزی است که آن را به ثروتی برای غواصان تبدیل می‌کند. وسعت سواحل عربستان با مجموع سواحل یمن و اردن برابر است. برخلاف سایر کشورهای همسایه با دریای سرخ، اعماق دریای سرخ در سواحل عربستان به طور کامل بررسی شده است. مکان های غواصی محلی به دلیل منابع دریایی غنی خود شناخته شده اند.

دریای سرخ نام خود را از صخره های مرجانی قرمز زیبای خود گرفته است و همچنین به دلیل تنوع اکوسیستم خود که شامل انواع بسیاری از صخره های مرجانی بکر در اندازه های مختلف است، شناخته شده است. هنگامی که غواصی می کنید، مخازن صخره های مرجانی را خواهید دید که شامل بیش از 200 گونه مرجانی در رنگ ها و اندازه های مختلف است. انواع مختلفی از ماهی ها در دریای سرخ زندگی می کنند، بنابراین دریای سرخ بهشتی اسرارآمیز برای غواصان است.

مراکز غواصی عربستان سعودی

خلیج فارس: مراکز غواصی عربستان سعودی

خلیج فارس از دیرباز به غواصی معروف بوده است. این منبع اصلی برای جستجوی مروارید و استخراج آنها از اعماق دریا بود و این چیزی است که آن را از سایر مکان های غواصی متمایز می کند، زیرا غواصان در آنجا به دنبال مروارید می گردند. منابع بسیاری از مروارید در خلیج فارس وجود دارد. از این رو ساحل خلیج فارس در دمام علاقه مندان زیادی به غواصی را به خود جذب می کند.

مراکز غواصی عربستان سعودی

مراکز غواصی عربستان سعودی

ساحل البهادر – جده: مراکز غواصی عربستان سعودی

ساحل البهادر در شهر جده قرار دارد و به دلیل وجود مراکز غواصی که خدمات اولیه غواصی از جمله تجهیزات غواصی و کپسولها  را با قیمت های عالی ارائه می دهند، اولین مقصد جده عربستان محسوب می شود. غواصان از صبح هر روز در سفرهای غواصی بیرون می روند، زیرا این فرصتی عالی برای ملاقات با غواصان از ملیت های مختلف و پیوستن به گروه های غواصی محلی است که به غواص امکان می دهد تجربیات جدیدی به دست آورد. بیش از 350 گونه مرجانی، مارماهی و اختاپوس در پایین آن وجود دارد و می توانید به صورت گروهی با دلقک ماهی،  بازی کنید. در برخی از فصول سال نیز می توان ماهی تن، لاک پشت های دریایی و انواع سفره ماهی (stingray) را مشاهده کرد. عمق در این منطقه از 9 متر شروع می شود و تا عمق 40 متری افزایش می یابد که صخره های مرجانی در آن خیلی زیاد می شود و سپس بستر ماسه ای را می بینید، سپس صخره ای را می بینید و به دنبال آن منطقه ای عمیق را خواهید دید.

مراکز غواصی عربستان سعودی

مراکز غواصی عربستان سعودی

در تمام طول سال می توانید در این منطقه غواصی کنید. شما همچنین می توانید با غواصان از ملیت های مختلف ملاقات کنید، زیرا درصد غواصان غیر محلی تقریباً 50٪ از کل غواصان است. صخره های مرجانی ممکن است در زمان تعطیلات مملو از بازدیدکنندگان به نظر برسند، اما تجربه لذت بخشی برای تمرین غواصی آزاد محسوب می شود. کافه ها و رستوران ها در ساحل و یک کافه تریا برای نوشیدنی، میان وعده سبک و نوشیدنی های سرد و گرم وجود دارد.

کشته غرق شده بویلر در ابومدافع

این محل، یکی از بهترین مکان های پیشنهادی در سواحل دریای سرخ است. این مکان حاوی لاشه یک کشتی مملو از زغال سنگ به نام Buehler است و گمان می رود بیش از 100 سال در آنجا بوده است. این زباله ها در عمقی بین 4 تا 18 متر یافت می شوند. عمق متفاوت آن را به مکانی عالی برای غواصان آماتور و حرفه ای تبدیل می کند. غارها و مغاره های زیادی وجود دارد که توسط صخره های مرجانی پوشیده شده است در منطقه کم عمق کنار کشتی غرق شده که غواصان می توانند از آنها عبور کنند. از سمت عمیق تر کشتی، با یک دیوار کج مواجه می شوید که پوشیده از مرجانهای زیبا، رنگارنگ و متنوع است.

مراکز غواصی عربستان سعودی

مراکز غواصی عربستان سعودی

جزایر فرسان: مراکز غواصی عربستان سعودی

جزایر فراسان در نزدیکی شهر جازان و مشرف به دریای سرخ قرار دارند. اسم این جزیره منشأ فارسی دارد و یعنی پارسیان.  تجربه غواصی در جزایر فرسان بسیار عالی است، زیرا جایی است که می توانید برای رفتن به آن افتخار کنید. این منطقه با هزاران صخره مرجانی کوچک و چند جزیره کوچک مزیّن شده است. عمق غواصی از 10 متر تا 500 متر زیر سطح آب متغیر است. این یک تجربه عالی برای غواصان حرفه ای و آماتور است. در این جزیره فرصت دیدن فیل دریایی که یک نوع گاو دریایی است از نوع sirenia را ببینید. Sirenia یا سیرنیا، از نام Siren به معنای پری دریایی آمده است. زیرا هم آواز هم دُم اینها شبیه پری دریایی است.

مراکز غواصی عربستان سعودی

ماسه سفید کف دریا، بسیار زیبا است. به خاطر حیات دریایی متنوع و شقایق های دریایی گسترده اش شناخته شده است. شما همچنین می توانید انتظار داشته باشید که در اطراف آن چند دلقک ماهی ببینید، علاوه بر این امکان دیدن لاک پشت های دریایی، مارهای دریایی، خروس ماهی، فرشته ماهی و باراکودا وجود دارد. همچنین ممکن است با برخی از کوسه ها مانند کوسه نوک سفید اقیانوسی، کوسه ابریشمی، کوسه سر چکشی و غیره روبرو شوید.

مراکز غواصی عربستان سعودی

مراکز غواصی عربستان سعودی

کوه لیث: مراکز غواصی عربستان سعودی

کوه لیث در جده است. آب متلؤلؤ این ناحیه همه را شیفته خود می کند، و این ناحیه با شقایقهای دریایی متحرک و ثابت، مزیّن شده است. زبان از وصف جزیره لیث عاجز است. آب آن به رنگ فیروزه ای شده و رملهای سفید چه در خشکی و چه ته آب بسیار زیبا است. عمق کف آن از 30 متر تا تقریباً 300 متر دورتر از جزیره است. رنگ آب تا زمانی که آبی نقره‌ای به نظر برسد تغییر می‌کند. شما می توانید تعداد زیادی ماهی بزرگ مانند کوسه نهنگ فصلی را ببینید. این جزیره به خودی خود یک تجربه منحصر به فرد است که مملو از دره ها و غارها در دل کوه ها، شن های گرم و مناظر خیره کننده است.

منطقه اُبحُر (obhor) ملاقات با گاو دریایی

خلیجه  ابحر در شمال جده واقع شده است. بسیاری از گردشگران و بازدیدکنندگان جده در تعطیلات تابستانی از آن دیدن می کنند. در سفر خود به اعماق آن، گونه های آبزی را خواهید دید که تا به حال ندیده اید، مانند انواع مختلف لاک پشت، دلقک ماهی، شیرماهی و مارماهی. اگر خوش شانس باشید، گاو دریایی (manatee) کمیاب را خواهید دید، به همین دلیل است که قبل از غواصی باید تمام اقدامات ایمنی و احتیاطی را انجام دهید تا از یک تجربه زیبا و ایمن لذت ببرید.

manatee diver مراکز غواصی عربستان سعودی آژانس مسافرتی توران تراول

مراکز غواصی عربستان سعودی

یک تجربه غواصی در جده ساحلی انواع مختلف، متمایز و متنوعی از موجودات و ماهی‌ها را که قبلاً هرگز ندیده‌اید، به شما نشان می‌دهد. در سفرهای دریایی خود گونه هایی از ماهی ها مانند: طوطی ماهی، صندوق ماهی ، سنگ ماهی، عقرب ماهی و برخی از انواع سفره ماهی (stingray یا الرقیطة)  که از مرجان برای خود خانه ای می سازند.

مراکز غواصی عربستان سعودی

شما با چشمان خود ستاره های دریایی و ستاره های دریایی تاج تیغی، برخی از ماهی های شناکننده باراکودا و تن و ماهی های ساکن مانند ماهی خال‌خالی (اِسْقومْری اطلس) و مارماهی را خواهید دید. صدف هایی مانند حلزون های دریایی نیز وجود دارد. علاوه بر کوسه هایی مانند کوسه نوک سیاه، کوسه خاکستری، کوسه صخره مرجانی و سایر موجودات زنده که تعادل محیطی دریایی را تضمین می کنند.

آموزش غواصی و مجوز غواصی: مراکز غواصی عربستان سعودی

علاقه مندان به غواصی این امکان را دارند که دوره ای را در مراکز مختلف غواصی بگذرانند. افراد در تمامی سطوح می توانند در این دوره ثبت نام کنند. شروع با یک غواص مبتدی تا سطح حرفه ای. سپس متقاضیان در آزمونی شرکت می کنند و پس از آن متقاضی مجوز غواصی عربستان را دریافت می کند. در این دوره، نحوه غواصی به جلو یا عقب، نحوه پیروی از روش های ایمنی و نحوه به اشتراک گذاشتن تجهیزات تنفسی با شریک غواصی خود را یاد خواهید گرفت. و یاد بگیرید که وضعیت خود را از طریق تنفس کنترل کنید، که مهمترین چیز هنگام یادگیری غواصی در آب است.

الغوصAR09292020 مراکز غواصی عربستان سعودی آژانس مسافرتی توران تراول

مراکز غواصی عربستان سعودی

تجهیزات غواصی: مراکز غواصی عربستان سعودی

عینک: عینک یا ماسک در غواصی برای تسهیل بینایی و محافظت از چشم در برابر هر چیزی که ممکن است به آنها آسیب برساند استفاده می شود. با گذاشتن روی صورت و پوشیدن آن ها می توانید آن ها را آزمایش کنید، اگر هوا روی عینک متراکم نشد و مانع دید شما نشد، می دانید که برای استفاده در غواصی مناسب هستند.

لباس غواصی: لباس غواصی زیر آب برای کاهش فشار آب هنگام غواصی در آب های عمیق استفاده می شود همچنین برای محافظت در برابر سرما و تماس با آب هنگام غواصی در آب سرد استفاده می شود. برای اینکه عایق سرما و اصطکاک باشد باید مشخصات خاصی داشته باشد. همچنین از ماده ای ساخته شده است که شناور شدن روی سطح آب را بدون هیچ تلاشی تسهیل می کند.

جلیقه غواصی: بخشی از تجهیزات غواصی است که غواص برای کنترل عمق خود در آب به تن می کند و اگر بخواهد تا اعماق پایین برود می تواند آن را از هوا خالی کند و اگر بخواهد به اوج برود. می تواند آن را با هوا پر کند.

سیلندر هوای فشرده: معمولاً از آهن یا آلومینیوم ساخته می شود و به گونه ای طراحی می شود که با هوا پر شود تا هر زمان که غواص به آن نیاز داشته باشد در دسترس باشد.

فین یا باله ها: وجود باله ها حرکت بدن در زیر آب را سریعتر و موثرتر می کند. از آنجایی که باله‌ها فضای بیشتری را برای حرکت و فشار دادن آب بدون نیاز به استفاده از دست فراهم می‌کنند، زیرا هنگام غواصی دست‌ها به چیزهای دیگری مشغول هستند.

الغوصAR09292020 مراکز غواصی عربستان سعودی آژانس مسافرتی توران تراول

مراکز غواصی عربستان سعودی

رگولاتور غواصی: دستگاهی است که فشار سیلندر ذخیره را کاهش می دهد و زمانی که غواص در طی فرآیند استنشاق، فشار در شیر استنشاق را اندکی کاهش می دهد، آن را از طریق دریچه استنشاق تأمین می کند.

متر شمار: دستگاهی است که وظیفه محاسبه تعداد مترها را هنگام فرود غواص به عمق بیشتر بر عهده دارد.

کمربند وزنه: کمربند وزنه به بدن کمک می کند در زیر آب بماند و تا اعماق زیاد فرود آید. وزنه های قرار داده شده در این کمربند متناسب با عمقی که فرد می خواهد در آن غوص بزند، تغییر می کند. یعنی وزنه ها موجب سنگینی غواص شده تا راحتتر به عمق برود وگرنه بدون وزنه ، غواص به سختی می تواند در عمق غوص بزند.

واحد تنفسی: از یک سیلندر اکسیژن یا یک لوله هوا در صورت نیاز تشکیل شده است.

فشارسنج و عمق سنج هوا: از طریق آن می توانید عمقی را که به آن رسیده اید متوجه شوید و همچنین درصد هوای فشرده باقی مانده در سیلندر را به شما نشان می دهد تا غواص از کمبود اکسیژن غافلگیر نشود.

در پایان گفتگوی خود تأکید می کنیم که سواحل وسیع عربستان فرصت های غواصی را فراهم می کند و علاقه مندان به غواصی این امکان را دارند که در بهترین مکان های ذکر شده که شهروندان را از همه نقاط عربستان و خارج از آن جذب می کند، آن را تمرین کنند. موقعیت خاص آن همچنین فرصت های موجودات دریایی متنوع را برای تکثیر در اعماق دریاهای آن افزایش می دهد.

مراکز غواصی عربستان سعودی

به تور عمره بروید

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

مراکز غواصی عربستان سعودی