تـــوران تـــراول

15 دیدنیهای کشور عراق

فهرست مطالب

عراق سرزمینی باستانی و زیبا است، با فرهنگ جالب و طبیعت بسیار زیبا و رودخانه های بزرگ که نه تنها شروعی برای تمدن انسان بوده است، بلکه منظره ای زیبا در میان سرزمین گرم عراق ساخته است. در این مطلب، به دیدنیهای کشور عراق می پردازیم.

تورهای مرتبط

عنوان تور اقامت تاریخ رفت حمل و نقل قیمت

کربلا 7 شب VIP هوایی خرداد

7 شب خرداد mahan air 15 دیدنیهای کشور عراق آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-ماهان 17,500,000

کربلا 7 شب VIP اردیبهشت هوایی

7 شب خرداد mahan air 15 دیدنیهای کشور عراق آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-ماهان 28,900,000

رمز و رازهای باستانی عراق: اکتشافاتی در دل تاریخ

آثار باستانی زیادی در عراق هست که به بعضی از آنها اشاره می کنیم.

دیدنیهای کشور عراق

دیدنیهای کشور عراق

دیدنیهای کشور عراق: قلعه شیروانه

قلعه شیروانه، یکی از بناهای تاریخی در استان سلیمانیه عراق است که در جنوب شهر کلار واقع شده است. این قلعه در سال 1734 میلادی ساخته شد، به دستور محمد پاشا جاف، یکی از رؤسای ایل جاف، و برای اقامت و مدیریت امور عشایری استفاده می‌شد. قلعه بر دو تپه ساخته شده است؛ تپه اول شامل آثار باستانی مانند کاشی، سرامیک و سنگ‌های آتشفشانی است که به دوران سنگی باز می‌گردد، و تپه دوم که ساختمان قلعه بر روی آن بنا شده است.

این قلعه با چهار مناره 7 ضلعی احاطه شده و به دلیل شیوه ساخت و چشم‌اندازی که به رود سیروان دارد، به یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه تبدیل شده است. ساختار قلعه شامل یک طبقه زیرزمین، دو طبقه فوقانی، یک تالار 8 ضلعی و یک موزه کوچک است.

دیدنیهای کشور عراق

دیدنیهای کشور عراق

دیدنیهای کشور عراق: ارگ کرکوک

ارگ کرکوک یکی از بناهای باستانی عراق و یکی از دیدنیهای کشور عراق است که در حدود ۸۵۰ سال پیش از میلاد (بین سال‌های ۸۵۸ تا ۸۸۴ قبل از میلاد) در مرکز شهر کرکوک واقع شده است. این ارگ به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های باستانی در شهر کرکوک شناخته می‌شود و با بناهای وسیعش که بر روی تپه‌ای به ارتفاع ۱۳۰ متر قرار دارد، آثار تاریخی جذابی را در خود جای داده است.

مورخان باور دارند که این ارگ ابتدا برای اهداف نظامی ساخته شده و به عنوان دیوار نظامی آشور ناصیرپال دوم شناخته می‌شود. همچنین ارگ کرکوک به عنوان یکی از آثار تاریخی مهم ترکمن‌های عراقی نیز شناخته می‌شود. در دوره پادشاهی سلوکیان، ۷۲ برج به این ارگ اضافه شده است.

دیدنیهای کشور عراق

دیدنیهای کشور عراق

مناره مظفریه: دیدنیهای کشور عراق

مناره مظفریه، که در زبان کردی به نام چولی شناخته می‌شود، یکی از جاذبه‌های دیدنی و تاریخی در مرکز شهر اربیل عراق است. این مناره در دوره حکومت مظفرالدین ابو سعید، بین سال‌های ۱۱۹۰ تا ۱۲۳۲ میلادی ساخته شد و به همین دلیل به مناره مظفریه شهره شناخته می‌شود. این مناره از آجر ساخته شده و در پارک مناره واقع در چند کیلومتری جنوب ارگ اربیل قرار دارد.

دیدنیهای کشور عراق

دیدنیهای کشور عراق

دیدنیهای کشور عراق: زیگورات اور

در اواسط هزاره سوم پیش از میلاد، مردم بین‌النهرین باستان آغاز به ساخت یک بنا بزرگ با استفاده از آجر پخته و پلکانی کردند، که این بنا با نام “زیگورات اور” شناخته می‌شود. زیگورات شهر اور به دستور اورنامو، یکی از پادشاهان شهر اور، در سال ٢١٠٠ پیش از میلاد بنا شده است و در حال حاضر در نزدیکی ناصریه، مرکز استان ذی‌قار قرار دارد و یکی از دیدنیهای کشور عراق محسوب می شود. ارتفاع دقیق این بنا با توجه به بقایای آن تقریباً 60 متر تخمین زده شده است، در حالی که بقایای آن در حال حاضر بیش از ۱۱ متر ارتفاع دارد.

در زیگورات اور، حفره‌هایی در لایه بیرونی مشاهده می‌شود که ممکن است برای تبخیر آب و خروج رطوبت از داخل معبد ایجاد شده باشند. این بنا نمونه‌ای از معماری و تکنولوژی پیشرفته دوران باستان است که هنوز هم برای محققان و بازدیدکنندگان جذابیت دارد.

دیدنیهای کشور عراق

دیدنیهای کشور عراق

فرهنگ باستانی عراق و ستاره ها

مردم بابل نجوم را نه فقط به عنوان شناخت و علم نسبت به ستارگان می دانستند، بلکه ستارگان را می پرستیدند و به آن نگاهی خدایگونه داشتند.  رفته رفته آنها باور پیدا کردند که این ایزدان تحت حاکمیت یک ایزد یکتا در آسمان است و تأکید زیادی داشتند که خدای آنها در آسمانی دوردست است.  بین خدایان مصری و عراقی شباهت زیادی هست.

Signs of the Zodiac astrology e1706436590844 15 دیدنیهای کشور عراق آژانس مسافرتی توران تراول

دیدنیهای کشور عراق

کلدانیان، که به عنوان اولین ستاره شناسان (استرولوژی) و ستاره پرست توسط یونانیان شناخته می‌شدند، در حدود سال‌های 940-860 پیش از میلاد به بین النهرین نقل مکان کردند. به نظر نمی‌رسد که دین اختری پیش از عصر آهن در سرزمین شام رایج بوده باشد، اما تحت تأثیر آشوری، در حدود سده هفتم پیش از میلاد محبوب شد. کلدانیان قدرت را به دست آوردند و بابل را از سال‌های 608 تا 557 پیش از میلاد حکومت کردند. کتاب مقدس عبری عمدتاً در همین دوره جمع آوری شد (تقریباً منطبق با دوران اسارت بابلیان).

در اسلام، عبادت اجسام آسمانی مانند ستارگان به دلیل عدم تناسب آن با أساس توحید، در اعتقادات اسلامی ممنوع است. عقاید اسلامی به مفهوم توحید، یکتایی خدا، پایبند است و هرگونه ستاره پرستی و  بت‌پرستی، از جمله تعظیم موجودات آسمانی را به شدت محکوم می‌کند.

ممنوع بودن ستاره پرستی در قرآن به صراحت بیان شده است. به ویژه داستان معروف که حضرت ابراهیم به ستارگان توجه می کند و هنگامی که آن ستارگان غروب می کند ایشان می فرمایند: افول کنندگان را دوست ندارم.

حرکت دینی مردم عراق در دوره باستان ستایش و پرستش ستارگان بوده است و بعد با ورود اسلام کاملاً این نگاه را ترک کردند. ولی میراث ستاره پرستی به شکلهای مختلف در مردم عراق و حتی جهان باقی ماند. اولاً یک دین که برخی گفته اند ستاره پرستی است و هنوز در عراق هست که پیروان آن صابئان هستند. دوماً تأثیر ستارگان در افراد هنوز پیروانی دارد که به آن ستاره شناسی، طالع بینی یا استرولوژی می گویند که هنوز پیروانی دارد.

البته در مورد ستاره پرست بودن صابئان بحث است. زیرا گفته می شود آنها پیروان نوح (ع) هستند.

 

فرهنگ و هنر: دیدنیهای کشور عراق

زیبایی عراق به رودخانه و نخلستانهای زیبای آن، و آثار باستانی فاخر و تأمل انگیز محدود نمی شود. عناصر فرهنگی و هنری بزرگی در عراق می توان یافت که بی ارتباط با تاریخ کهن آن نیست.

سازهای عراقی

کشورهای عربی و به ویژه عراق سازهای جالب و خوش الحانی دارند که توانسته اند سالها شوندگان خود را مدهوش کنند. بسیاری از این سازها قدیمی اند و حتی مطالعه در مورد تاریخ پیدایش آنها جالب است مثل ساز عود که آن را منسب به تمدن سومری می دانند. این سازها هنوز جذابیت خود را دارند و نوای زیبا و باستانی آنها شنونده را به دل تاریخ و زمانهای گذشته می برد در عین حال توانسته اند محبوبیت خود را برای شنونده مدرن حفظ کنند.

قانون

قانون سازی قدیمی در خاورمیانه و کشورهای عربی است که گفته می شود در زمان اوایل اسلام توسعه یافته است. این ساز مثل سنتور است اما با مضراب سنتور  نواخته نمی شود و مضراب فلزی خود را دارد که از نقره یا برنج است. این سازی با صدای بسیار قوی و زیبا است.

نوای زیبای این ساز نه فقط مربوط به عراق و کشورهای عربی است، بلکه در ایران هم مدتی است از این ساز استقبال شده است.

نوای زیبای این ساز حتی برخی از هنرمندان غربی را مدهوش خود کرده از جمله جولین وایس (Julien Weiss) هنرمند فرانسوی که استاد قانون شد و از آواز این ساز آوازه ای کسب کرد.

Qanun 15 دیدنیهای کشور عراق آژانس مسافرتی توران تراول

دیدنیهای کشور عراق

عود

ساز عود یکی از نمادهای موزیک عربی است که در عراق هم نواخته می شود. خاستگاه آن را به تمدن سومری و شهر اور نسبت داده اند.

صدای این ساز جذاب و بم است و بمترین صدا را در سازهای زهی دارد. معمولاً 10 تا 13 سیم دارد. چوب آن معمولاً از درخت توت یا آبنوس است. ماهرترین نوازندگان عود در کشور عراق هستند که یکی از آنها منیر بشیر است.

oud 15 دیدنیهای کشور عراق آژانس مسافرتی توران تراول

دیدنیهای کشور عراق

خشبه یا Kishbah

در موزیک عربی، سازی مثل تمبک ایرانی وجود دارد که به آن دربوکه گفته می شود و جای مهمی در موزیک این منطقه دارد. گاهی یک دربوکه می تواند هنرنمایی مشخص و کاملی در مجموعه سازهای دیگر داشته باشد. ولی یک نوع از دربوکه که کوچکتر و باریکتر است و در عراق رواج دارد خِشبه یا kishbah نامیده می شود. صدای این ساز بیشتر شبیه به هم خوردن چوبها به هم است! و شاید وجه تسمیه این ساز هم همین باشد.

kishba 15 دیدنیهای کشور عراق آژانس مسافرتی توران تراول

غذاهای لذیذ عراق

عراق فقط سرزمین طبیعت زیبا، تاریخ کهن، و موزیک جذاب نیست، غذاهای آن هم خوشمزه و به یاد ماندنی است حتی شما می توانید آنها را خودتان در منزل طبخ کنید و گستره ذائقه خود را گسترش بدهید.

 

کبه، غذای عراقی

این خوراکی معمولاً از کوفته های برنجی که حاوی گوشت هستند درست می شود که در روغن سرخ شده و ظاهر و سطح آن تهدیگ مانند است. داخل آن را می توان با ملاتهای مختلفی پر کرد و سلیقه ای است. این خوراکی در جنوب ایران هم طبخ می شود و حتی مردم ایران هم گاهی از این خوراکی خوشمزه استقبال می کنند و آن را در شهرهای به غیر از جنوب می پزند.

kobe 15 دیدنیهای کشور عراق آژانس مسافرتی توران تراول

دیدنیهای کشور عراق

حمص

یک غذای عربی یا عراقی دیگر حمص است که با نخود و ارده درست می شود. این خوراکی بیشتر به عنوان پیشغذا استفاده می شود. مردم عراق توجه خاصی به استفاده از نخود در غذاهای مختلف می کنند و در بسیاری از غذاهای آنها استفاده می شود، مثل لب لبی و تشریب.

از طرفی برخی غذاهایی که در ایران استفاده می شود در این منطقه مرسوم است مثل گص عراقی که همان کباب ترکی خودمان است. کله پاچه و دلمه برگ مو، که شباهت زیادی با معادلهای ایرانی اش دارد.

Hummus from The Nile 15 دیدنیهای کشور عراق آژانس مسافرتی توران تراول

مردم عراق: دیدنیهای کشور عراق

همانطور که می دانید مردم عراق عمدتاً عرب و کرد هستند. البته این کشور مردم دیگری هم دارد. مثلاً قومی در این کشور زندگی می کنند که از تبار لُرهای ایران هستند و به آنها فیلی می گویند. همچنینن اقلیتهای دینی و قومی مثل آشوری، کلدانی و صائبی که مربوط به دوران باستان هستند هنوز هستند و فرهنگ خود را حفظ کرده اند.

مردم فیلی

مردم فیلی مردم کرد یا لر یا ترکیبی از آنها هستند. آنها معمولاً شیعه هستند. در زمان بعث، این قوم شریف ظلم زیادی از سوی بعثی ها تحمل کردند به دلیل نژاد غیر عرب، و مذهب تشیع آنها. صدام بسیاری از آنها را از عراق اخراج کرد و آنها به مرز ایران آمدند و میهمان ایرانی ها شدند. با سقوط صدام، آنها دوباره به منطقه خود بازگشتند.

زبان مردم فیلی عمدتاً لر است و بسیاری از آنها لری خرم آبادی تکلم می کنند.

 

صابئین

آنها اقلیتی هستند که دینی رازآلود دارند و مشخص کردن این که دین و باور آنها دقیقاً چیست و از کجا نشئت گرفته است کار سختی است. آنها در عراق و در خوزستان زندگی می کنند.

sabein 15 دیدنیهای کشور عراق آژانس مسافرتی توران تراول

 

 

 

اماکن مذهبی عراق: دیدنیهای کشور عراق

عراق جدا از اینکه مهد تمدن و سرزمین آثار باستانی و قومیت های مختلف است، در عین حال مرکز بسیار قوی مذهب شیعه است. حرمها و مرقدهای بسیاری از امامان شیعه در این کشور قرار دارد و جمعیت بسیار زیادی به این کشور برای مناسبتهای مختلف می آیند. زیارت و پیاده روی ای که برای امام حسین (ع) و عاشورا و اربعین می شود در جهان همتا ندارد. بسیاری از شیعیان از کشورهای مجاور مثل ایران به این منطقه زیارت می کنند.

حرم حضرت عباس در شب

حرم حضرت عباس در شب

بازدید از تور عتبات

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی تور

15 دیدنیهای کشور عراق