تـــوران تـــراول

غذاهای عراقی مشهور که باید امتحان کنید

فهرست مطالب

تاریخچه غذاهای عراقی به 10000 سال قبل باز می گردد.در طول دوره تمدن های پیش از اسلام از جمله سومری ها، بابلی ها و آشوری ها، الواح باستانی حاوی دستور العمل هایی یافت شد که در معابد در طول تعطیلات مذهبی آنها پخته می شد. سپس تأثیر آشپزی کردی، ترکی و یهودی وارد غذاهای عراقی شد. در این مقاله با انواع غذای مشهور مردم عراق آشنا می شوید.

دلمه عراقی: غذاهای عراقی

این غذا یکی از خوشمزه ترین غذاهای عراقی است، مجموعه ای از سبزیجات است که با گوشت بره و برنج پر می شود، وجه تمایز آن از سایر غذاهای مشابه در منطقه این است که عراقی ها برای درست کردن دلمه عراقی از انواع غیرمعمول سبزیجات مانند پیاز و برگ چغندر نیز استفاده می کنند. به مواد داخل دلمه عراقی رب انار یا تمر هندی می زنند و خودتان تصور کنید این دلمه ها چه طعم خوبی می گیرند.

دلمه عراقی

دلمه عراقی

تورهای مرتبط

عنوان تور اقامت تاریخ رفت حمل و نقل قیمت

کربلا 7 شب VIP هوایی خرداد

7 شب خرداد mahan air غذاهای عراقی مشهور که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-ماهان 17,500,000

کربلا 7 شب VIP اردیبهشت هوایی

7 شب خرداد mahan air غذاهای عراقی مشهور که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-ماهان 28,900,000

دلیمیة

یکی از غذای مشهور مردم عراق است و شبیه غذایی در بلاد شام است که به آن منسف می گویند، مهم ترین مواد آن گوشت و برنج و آبگوشت است و مخلوط مخصوصی از ورمیشل و گوشت و سیب زمینی و آجیل درست می کنند که اسم آن تاجینه است و هنگام سرو روی دلیمیة اضافه می شود.

منسف در اردن و شام پخته می شود. گوشت قرمز را در کشک می پزند. و غذای مجلسی مردم شام است. دلیمیه هم شبیه همان غذا است. کشک را أقط می گویند.

غذاهای عراقی

غذاهای عراقی

البرياني العراقي: غذاهای عراقی

این نوع بریانی غذای مشهور مردم عراق است.این غذا به دلیل استفاده از ادویه ها و طعم های بسیار با برنج معطر و گوشت به آرامی با هم پخته می شود تا زمانی که مواد آن به خوبی با هم ترکیب شوند، طعم شگفت انگیزی دارد.این غذا در بسیاری از کشورهای خاورمیانه نیز طرفداران زیادی دارد. این خوراکی در هند و پاکستان هم تحت همین نام بریانی طبخ می شود و در کشورهای عربی به ویژه عربستان هم به همین نام طبخ می شود. باید توجه کرد که ربطی به بریانی أصفهان ندارد. و یک غذایی مثل ته چین گوشت است که از برنج و گوشت درست می شود.

غذاهای عراقی

الباجة: غذای مشهور مردم عراق

یکی دیگر از غذای مشهور مردم عراق که در مناسبت های خاص تهیه می شود چون زمان و زحمت زیادی می برد.ماده اصلی آن گوشت بره مخصوصا سر و قسمتی به نام کوارع است که با نان عراقی آغشته به آبگوشت سرو می شود و چیزی شبیه به آن در بلاد شام هم سرو می شود. اسم آن باجه است البته از همان کلمه فارسی پاچه می آید و همان کله پاچه ایرانی است.

غذای مشهور مردم عراق

غذای مشهور مردم عراق

تشريب عراقی: غذای مشهور مردم عراق

یک آبگوشت متشکل از گوشت ، نخود، مرغ یا بره تهیه می شود. نان را ترید می کنند و در کاسه می ریزند و روی آن این آبگوشت را می ریزند. این غذا شبیه آبگوشت ایرانی است.

می توانید شدت طعم حاصل از ترکیب نان نرم و آبگوشت تند را که اغلب با گوجه فرنگی پخته می شود، پیش بینی کنید که جذابیت اصلی این غذای خوشمزه است. به آن ثرید هم می گویند.

تشریب عراقی

تشریب عراقی

سمك المسكوف

یکی دیگر از غذاهای معروف عراق سمک المسکوف است. یک غذای ماهی کبابی اصیل عراقی که در آن گوشت ماهی لطیف را با روغن زیتون، نمک، تمر هندی و زردچوبه خوابانده و ساعت‌ها روی حرارت ملایم تفت داده می‌شود و طعمی به شما می‌دهد که قطعا فراموش نخواهید کرد!

غذاهای عراقی

غذاهای عراقی

غذای کردی قوزي: غذای مشهور مردم عراق

غذای کردی قوزی یک بره کامل پر شده با برنج، سبزیجات، آجیل و ادویه جات است و با دمای بسیار پایین در فر یا تنور پخته می شود. استفاده از زغال به غذای کردی قوزی طعم دودی می دهد و برنج و سبزیجات معطر به طعم منحصر به فرد آن کمک می کند.

غذاهای عراقی

غذاهای عراقی

تبسي الباذنجان: غذای مشهور مردم عراق

این غذا یکی از غذاهای معروف عراق است و هر خانواده ای روش منحصر به فرد خود را برای تهیه آن دارد و نوعی تاگینه به حساب می آید که از بادمجان سرخ شده خوشمزه که دور کوفته های کوچک پیچیده شده است، همه در سس گوجه فرنگی خوشمزه پخته شده است.

tabsi غذاهای عراقی مشهور که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

القيمة: غذای مشهور مردم عراق

این یک غذای گوشت چرخ کرده بسیار رایج در نقاط مختلف جهان به خصوص در خاورمیانه و شبه قاره هند است، اما طرز پخت آن در عراق کاملاً متفاوت از بقیه است، زیرا گوشت چرخ کرده کاملاً با طعم نخود ترکیب می شود. و آبگوشت غلیظ و تند، طعم بسیار خوشمزه ای به شما می دهد.

قیمه عراقی

الگص العراقي

این غذای دلچسب خیابانی است که مورد علاقه بسیاری از مردم است و شبیه به شاورما معروف در کشورهای عربی است که می توان آن را از گوشت یا مرغ با مخلوطی از ادویه های متمایز عراقی تهیه کرد. خیلی شبیه کباب ترکی است.

غذاهای عراقی

الكليجة (کلوچه)

یکی از شیرینی های معروف عراقی، کلوچه است که از آرد درست می شود و با خرما، عسل، شکر، شیره خرما یا مقداری آجیل پر می شود.

kalicha غذاهای عراقی مشهور که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

نومي البصرة: غذاهای عراقی

این ادویه در عراق بسیار معروف است و برای مصارف مختلف در آشپزی یا نوشیدنی در قهوه خانه ها، خانه ها یا نزد فروشندگان به عنوان نوعی نوشیدنی استفاده می شود و گاهی آن را آسیاب کرده و با برگ های چای مخلوط می کنند. این ادویه در ایران به نام لیمو عمانی معروف است. غذاهای عراقی از ادویه های خاص خود استفاده می کنند و نومی البصرة یکی از آنها است.

غذاهای عراقی

غذاهای عراقی

الفسنجون العراقي: غذای مشهور مردم عراق

فسنجون عراقی یکی دیگر از غذاهای عراقی، خیلی شبیه فسنجون ایرانی است و از ایران به این سرزمین آمده است. که ترکیبی از خورشت گردو است که روی برنج می ریزند. و برحسب سلیقه گوشت قرمز یا مرغ در آن استفاده می شود. در نسخه عراقی آن، دانه های انار استفاده می شود.

غذاهای عراقی

غذاهای عراقی

الکبسة العراقیة: غذای معروف عراق

کبسه کلاً غذای معروف در میان کشورهای عربی است. و معمولاً همان پلو مرغ خودمان است که به روش متفاوتی درست می شود. طعم کبسه عراقیه با کبسه در کشورهای مختلف فرق می کند.

در کل کبسه و بریانی ظاهری شبیه هم دارند. ولی در بریانی معمولاً مرغ لابلای برنج پخته می شود. در حالی که در کبسه مرغ جدا پخته می شود و روی برنج گذاشته می شود.

غذاهای عراقی

غذاهای عراقی

کوبه یا کبّه: غذای معروف عراق

این غذا کوفته های برنجی است که داخل آن ملات گوشت است و نماد آشپزی عربی و عراقی است. البته در جنوب ایران و خوزستان هم طبخ و تهیه می شود. بسته به سلیقه می توان ملات داخل آن را تغییر داد. غذای بسیار جالب و خوشمزه ای است و البته طبخ آن سلیقه و صبر می خواهد. کوفته های برنجی که در روغن سرخ می شود ظاهری تهدیگ-مانند به خود می گیرند و معمولاً با سس قرمز خورده می شود.

غذاهای عراقی

غذاهای عراقی

الباذنجانیة: غذاهای عراقی

این یکی، یک نوع سالاد است که از بادنجان درست می شود و به آن سالاد بادنجان یا به سادگی، باذنجانیة گفته می شود. به نوعی شبیه سالاد شیرازی است، فقط به جای پیاز، بادنجان سرخ شده و خرد شده به آن اضافه می کنند. آن را در یخچال می گذارند تا مزه ها با هم قاطی شوند. این سالادی محبوب در عراق است. این سالاد خوشمزه را کنار غذای اصلی سرو می کنند.

بازدید از تور عتبات (نجف و کربلا)

نان صمون

در عراق معمولاً برای تهیه ساندویچ از نان باگت استفاده نمی شود بلکه یک نوع نان خود را دارند که به آن صمون می گویند. این نان شبیه یک لوزی بزرگ است. و داخل آن محتویات ساندویچ را می گذارند.

صمون نان عراقی

نام غذای مشهور عراق چیست و از چه چیزی درست می‌شود

تمام غذاهایی که در بالا معرفی شد معروف و خوشمزه هستند ولی معمولاً آشپزی عراقی با قیمه عراقی و کبه معروف است که در بالا توضیح کامل آنها داده شد.

غذاهای کردستان عراق

قوزی و تشریب که توضیح داده شد برای شهرهای کردنشین عراق است.

سخن آخر

غذای مشهور مردم عراق به دلیل مجاورت با فرهنگها و کشورهای مختلف خیلی متنوع است و از همه این کشورها و شهرها تأثیر پذیرفته است. در حالی که پایه بسیاری از غذای معروف عراق مثل سایر کشورهای عربی است و غذاهایی مثل کبسه و بریانی یا تشریب را در آن می بینیم، با این حال، تأثیراتی از فرهنگ ایرانی هم در آن مشاهده می شود مثل فسنجون، قیمه، پاچه و آبگوشت. عراق غذاهای متنوعی دارد که شما می توانید با سفر کردن به این کشور زیبا آن را نوش جان کنید، و یا حتی می توانید آنها را در رژیم غذایی خود استفاده کنید. فرق غذای عراقی با بقیه کشورهای عربی مثل عربستان این است که غذای عربستان به شدت مبتنی بر گوشت است، اما خوراکی عراقی طیف گسترده تری از غذاها مثل سبزی و آجیل و رب انار و ادویه های مختلف را در خود استفاده می کند.

همچنین ببینید: برج خلیفه دبی

 

 

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی تور

غذاهای عراقی مشهور که باید امتحان کنید