تـــوران تـــراول

غذاهای عراقی که باید امتحان کنید

فهرست مطالب

تاریخچه غذاهای بین النهرین به 10000 سال قبل باز می گردد.در طول دوره تمدن های پیش از اسلام از جمله سومری ها، بابلی ها و آشوری ها، الواح باستانی حاوی دستور العمل هایی یافت شد که در معابد در طول تعطیلات مذهبی آنها پخته می شد. سپس تأثیر آشپزی کردی، ترکی و یهودی وارد غذاهای عراقی شد. در این مقاله با انواع غذاهای عراقی آشنا می شوید.

دلمه: غذاهای عراقی

این غذا یکی از خوشمزه ترین غذاهای عراقی است، مجموعه ای از سبزیجات است که با گوشت بره و برنج پر می شود، وجه تمایز آن از سایر غذاهای مشابه در منطقه این است که عراقی ها برای درست کردن دلمه از انواع غیرمعمول سبزیجات مانند پیاز و برگ چغندر نیز استفاده می کنند. به مواد داخل آن رب انار یا تمر هندی می زنند و خودتان تصور کنید این دلمه ها چه طعم خوبی می گیرند.

غذاهای عراقی

دلیمیة

یکی از غذاهای معروف عراقی است و شبیه غذایی در بلاد شام است که به آن منسف می گویند، مهم ترین مواد آن گوشت و برنج و آبگوشت است و مخلوط مخصوصی از ورمیشل و گوشت و سیب زمینی و آجیل درست می کنند که اسم آن تاجینه است و هنگام سرو روی دلیمیة اضافه می شود.

منسف در اردن و شام پخته می شود. گوشت قرمز را در کشک می پزند. و غذای مجلسی مردم شام است. دلیمیه هم شبیه همان غذا است. کشک را أقط می گویند.

dalimia غذاهای عراقی که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

البرياني العراقي: غذاهای معروف عراق

این نوع بریانی معروف عراقی است.این غذا به دلیل استفاده از ادویه ها و طعم های بسیار با برنج معطر و گوشت به آرامی با هم پخته می شود تا زمانی که مواد آن به خوبی با هم ترکیب شوند، طعم شگفت انگیزی دارد.این غذا در بسیاری از کشورهای خاورمیانه نیز طرفداران زیادی دارد. این خوراکی در هند و پاکستان هم تحت همین نام بریانی طبخ می شود و در کشورهای عربی به ویژه عربستان هم به همین نام طبخ می شود. باید توجه کرد که ربطی به بریانی أصفهان ندارد. و یک غذایی مثل ته چین گوشت است که از برنج و گوشت درست می شود.

غذاهای عراقی

الباجة: غذاهای عراقی

یکی دیگر از غذاهای معروف عراق که در مناسبت های خاص تهیه می شود چون زمان و زحمت زیادی می برد.ماده اصلی آن گوشت بره مخصوصا سر و قسمتی به نام کوارع است که با نان عراقی آغشته به آبگوشت سرو می شود و چیزی شبیه به آن در بلاد شام هم سرو می شود. اسم آن باجه است البته از همان کلمه فارسی پاچه می آید و همان کله پاچه ایرانی است.

baje غذاهای عراقی که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

التشريب: غذاهای معروف عراق

یک آبگوشت متشکل از گوشت ، نخود، مرغ یا بره تهیه می شود. نان را ترید می کنند و در کاسه می ریزند و روی آن این آبگوشت را می ریزند. این غذا شبیه آبگوشت ایرانی است.

می توانید شدت طعم حاصل از ترکیب نان نرم و آبگوشت تند را که اغلب با گوجه فرنگی پخته می شود، پیش بینی کنید که جذابیت اصلی این غذای خوشمزه است.

tashrib غذاهای عراقی که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

سمك المسكوف

یکی دیگر از غذاهای معروف عراق سمک المسکوف است. یک غذای ماهی کبابی اصیل عراقی که در آن گوشت ماهی لطیف را با روغن زیتون، نمک، تمر هندی و زردچوبه خوابانده و ساعت‌ها روی حرارت ملایم تفت داده می‌شود و طعمی به شما می‌دهد که قطعا فراموش نخواهید کرد!

غذاهای عراقی

قوزي: غذاهای عراقی

این یک بره کامل پر شده با برنج، سبزیجات، آجیل و ادویه جات است و با دمای بسیار پایین در فر یا تنور پخته می شود. استفاده از زغال به این غذا طعم دودی می دهد و برنج و سبزیجات معطر به طعم منحصر به فرد آن کمک می کند.

quzi غذاهای عراقی که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

تبسي الباذنجان: غذاهای معروف عراق

این غذا یکی از غذاهای معروف عراق است و هر خانواده ای روش منحصر به فرد خود را برای تهیه آن دارد و نوعی تاگینه به حساب می آید که از بادمجان سرخ شده خوشمزه که دور کوفته های کوچک پیچیده شده است، همه در سس گوجه فرنگی خوشمزه پخته شده است.

tabsi غذاهای عراقی که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

القيمة: غذاهای عراقی

این یک غذای گوشت چرخ کرده بسیار رایج در نقاط مختلف جهان به خصوص در خاورمیانه و شبه قاره هند است، اما طرز پخت آن در عراق کاملاً متفاوت از بقیه است، زیرا گوشت چرخ کرده کاملاً با طعم نخود ترکیب می شود. و آبگوشت غلیظ و تند، طعم بسیار خوشمزه ای به شما می دهد.

قیمه عراقی

الگص العراقي

این غذای دلچسب خیابانی است که مورد علاقه بسیاری از مردم است و شبیه به شاورما معروف در کشورهای عربی است که می توان آن را از گوشت یا مرغ با مخلوطی از ادویه های متمایز عراقی تهیه کرد. خیلی شبیه کباب ترکی است.

غذاهای عراقی

الكليجة (کلوچه)

یکی از شیرینی های معروف عراقی، کلوچه است که از آرد درست می شود و با خرما، عسل، شکر، شیره خرما یا مقداری آجیل پر می شود.

kalicha غذاهای عراقی که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

نومي البصرة

این ادویه در عراق بسیار معروف است و برای مصارف مختلف در آشپزی یا نوشیدنی در قهوه خانه ها، خانه ها یا نزد فروشندگان به عنوان نوعی نوشیدنی استفاده می شود و گاهی آن را آسیاب کرده و با برگ های چای مخلوط می کنند. این ادویه در ایران به نام لیمو عمانی معروف است. غذاهای عراقی از ادویه های خاص خود استفاده می کنند و نومی البصرة یکی از آنها است.

nomi غذاهای عراقی که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

الفسنجون العراقي

فسنجون عراقی یکی دیگر از غذاهای عراقی، خیلی شبیه فسنجون ایرانی است و از ایران به این سرزمین آمده است. که ترکیبی از خورشت گردو است که روی برنج می ریزند. و برحسب سلیقه گوشت قرمز یا مرغ در آن استفاده می شود. در نسخه عراقی آن، دانه های انار استفاده می شود.

غذاهای عراقی

الکبسة العراقیة

کبسه کلاً غذای معروف در میان کشورهای عربی است. و معمولاً همان پلو مرغ خودمان است که به روش متفاوتی درست می شود. طعم کبسه عراقیه با کبسه در کشورهای مختلف فرق می کند.

در کل کبسه و بریانی ظاهری شبیه هم دارند. ولی در بریانی معمولاً مرغ لابلای برنج پخته می شود. در حالی که در کبسه مرغ جدا پخته می شود و روی برنج گذاشته می شود.

kabsa iraqi غذاهای عراقی که باید امتحان کنید آژانس مسافرتی توران تراول

کوبه یا کبّه

این غذا کوفته های برنجی است که داخل آن ملات گوشت است و نماد آشپزی عربی و عراقی است. البته در جنوب ایران و خوزستان هم طبخ و تهیه می شود. بسته به سلیقه می توان ملات داخل آن را تغییر داد. غذای بسیار جالب و خوشمزه ای است و البته طبخ آن سلیقه و صبر می خواهد. کوفته های برنجی که در روغن سرخ می شود ظاهری تهدیگ-مانند به خود می گیرند و معمولاً با سس قرمز خورده می شود.

غذاهای عراقی

الباذنجانیة: غذاهای عراقی

این یکی، یک نوع سالاد است که از بادنجان درست می شود و به آن سالاد بادنجان یا به سادگی، باذنجانیة گفته می شود. به نوعی شبیه سالاد شیرازی است، فقط به جای پیاز، بادنجان سرخ شده و خرد شده به آن اضافه می کنند. آن را در یخچال می گذارند تا مزه ها با هم قاطی شوند. این سالادی محبوب در عراق است. این سالاد خوشمزه را کنار غذای اصلی سرو می کنند.

بازدید از تور عتبات (نجف و کربلا)

نان صمون

در عراق معمولاً برای تهیه ساندویچ از نان باگت استفاده نمی شود بلکه یک نوع نان خود را دارند که به آن صمون می گویند. این نان شبیه یک لوزی بزرگ است. و داخل آن محتویات ساندویچ را می گذارند.

صمون نان عراقی

سخن آخر

غذاهای عراقی به دلیل مجاورت با فرهنگها و کشورهای مختلف خیلی متنوع است و از همه این کشورها و شهرها تأثیر پذیرفته است. در حالی که پایه بسیاری از غذاهای عراقی مثل سایر کشورهای عربی است و غذاهایی مثل کبسه و بریانی یا تشریب را در آن می بینیم، با این حال، تأثیراتی از فرهنگ ایرانی هم در آن مشاهده می شود مثل فسنجون، قیمه، پاچه و آبگوشت. عراق غذاهای متنوعی دارد که شما می توانید با سفر کردن به این کشور زیبا آن را نوش جان کنید، و یا حتی می توانید آنها را در رژیم غذایی خود استفاده کنید. فرق غذای عراقی با بقیه کشورهای عربی مثل عربستان این است که غذای عربستان به شدت مبتنی بر گوشت است، اما خوراکی عراقی طیف گسترده تری از غذاها مثل سبزی و آجیل و رب انار و ادویه های مختلف را در خود استفاده می کند.

بیشتر بخوانید: 11 غذاهای ارمنی خوشمزه که باید امتحان کنید

 

 

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی تور

غذاهای عراقی که باید امتحان کنید