تـــوران تـــراول

شهر نئوم در عربستان، و انتقاد به نئوم

فهرست مطالب

شهر نئوم در عربستان، واقع در شمال غربی عربستان، در استان تبوک واقع شده و هدف آن توسعه فناوری‌های هوشمند و ایجاد یک مقصد گردشگری بین‌المللی است. در نوامبر 2020، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، برای دیدار با ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، به این شهر سفر کرد. قرار ملاقات مخفی آن‌ها در شهر نئوم برگزار شد که به عنوان یک ابرشهر آینده‌نگرانه توسط شاهزاده ساخته می‌شود. امروز، نئوم به مراحل جدیدی از توسعه دست یافته است و این پروژه بزرگ به عنوان اولین شهر عمودی جهان شناخته می‌شود.

نئوم یک پروژه چهارگانه است که یکی از آن احداث شهری به شکل خط به نام لاین است. البته سه بخش دیگر هم دارد که در این مطلب معرفی می شود. با این که این پروژه ادعا می کند بسیار به لحاظ محیط زیست و انسانی مناسب است، ولی انتقادهایی به این شهر و پروژه هست. هم به لحاظ تأثیر محیط زیستی و هم از نظر انسانی و احترام به قبایل ساکن در آن منطقه و اختلاف طبقاتی. در این مطلب ما جنبه های مختلف پروژه نئوم و همچنین انتقاد به نئوم را بررسی می کنیم.

شهر نئوم در عربستان

شهر نئوم

نئوم به چه معناست؟

در عربستان سعودی، NEOM به عنوان “آینده جدید” شناخته می‌شود. نام “نئوم” از واژه یونانی “نئوس” به معنای “جدید” و عربی “مستقبل” می‌آید. مقامات سعودی این پروژه را به عنوان “جاه طلبانه ترین پروژه جهان” توصیف کرده‌اند. این سرزمین آینده ای خواهد بود که بهترین ایده‌ها، استارت‌آپ‌های نوآورانه، شرکت‌های جدید، صنایع آینده‌نگر و بهترین استعدادها برای حل چالش‌های آینده بشریت به هم پیوندیده و با همکاری به راه‌حل‌هایی برای چالش‌های پیش‌رو می‌پردازند.

شهر هوشمند نئوم در عربستان کجاست؟

شهر نئوم در ساحل دریای سرخ در شمال غربی عربستان سعودی، در استان تبوک در حال ساخت است. این مکان به عنوان یک نقطه عطف برای کارآفرینی و نوآوری در آینده جدید معرفی می‌شود. نئوم به عنوان یک الگوی جدید برای زندگی پایدار، اشتغال و پیشرفت به بازار عرضه می‌شود. این ابرشهر آینده‌نگر، با وسعتی 33 برابر شهر نیویورک و با برنامه‌ریزی شده به 16 محله، در ساحل دریای سرخ در حال ساخت است.

 

اهمیت شهر نئوم در عربستان

شهر نئوم در عربستان، اهمیت زیادی برای این کشور دارد. این شهر که توسط محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان سعودی، طراحی شده است، به عنوان بخشی از چشم‌انداز 2030 او برای کاهش وابستگی به نفت خام ارائه شده است. با شروع پروژه نئوم، بیش از یک میلیون نفر در این منطقه فرصت شغلی خواهند داشت، این شهر طیفی گسترده از بازارهای مختلف را به جز نفت خام برای عربستان فراهم می‌آورد. ویژگی‌های شهر نئوم شامل THE LINE، که به عنوان اولین شهر بدون خیابان، بدون ماشین و بدون ترافیک در جهان مطرح شده است، و از روش‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی و استفاده از منابع انرژی پاک استفاده می‌کند. این شهر به روشی طراحی شده است که همه شهرهای بزرگ جهان در دسترس 8 ساعته‌ی پروازی قرار گیرند. از طرف دیگر، دولت عربستان سعودی امیدوار است که با تولید هیدروژن سبز، موج بعدی انتقال انرژی را آغاز کند و با استفاده از انرژی خورشیدی، باد و هیدروژن، انتشار کربن را کاهش دهد و انرژی پاک فراهم آورد. در پایان، با ساخت دیجیتال ایر، که وای فای رایگان برای همه ساکنان فراهم می‌آورد، و همچنین با استخدام برخی از بزرگترین شرکت‌های مشاوره جهان، این شهر به عنوان یک مدل نوین از زندگی پایدار و پیشرفت به بازار معرفی می‌شود.

شهر نئوم در عربستان: یک موتور اقتصادی برای جهان

شهر هوشمند نئوم در عربستان، یک موتور اقتصادی جهانی است که بر اساس اصول حفاظت از محیط زیست ساخته شده است و فرصت‌های بسیاری برای کارآفرینان جوان فراهم می‌کند. با جغرافیایی غنی که شامل کوه‌ها، سواحل و بیابان‌هاست، این شهر مستقل از دولت فعلی عربستان سعودی، قوانین کار و سیستم مالیاتی خود را خواهد داشت. با تعهد بی‌سابقه به آموزش صنعت، نوآوری و فعالیت‌های تولیدی، این شهر بهترین استعدادهای نوظهور و جاافتاده را از جهان جذب می‌کند.

شهر هوشمند نئوم در عربستان وعده زندگی بهتری را به ساکنان و سرمایه‌گذاران می‌دهد، که در شب‌ها به وسیله یک ماه مصنوعی غول‌پیکر روشن می‌شود. با طراحی‌های جذاب مانند باران مصنوعی و خدمت‌کاران روباتیک، این شهر از فناوری‌های پیشرفته بهره می‌برد. همچنین با استفاده از فناوری “بارورسازی ابرها“، ابرهای مصنوعی بارندگی بیشتری در بیابان تولید می‌کند.

به گفته مقامات سعودی، بخش اول این پروژه در حال تکمیل است و اقداماتی مانند برگزاری اجلاس سرمایه‌گذاران در حال انجام است. شهر لاین عربستان، بخشی از نئوم در عربستان، بدون جاده، اتومبیل و گازهای گلخانه‌ای خواهد بود و با انرژی 100% تجدیدپذیر کار می‌کند. این شهر با توجه به حفظ طبیعت، دسترسی فوری به آن را فراهم می‌کند و با ارائه خدمات خودکار توسط هوش مصنوعی، زمان بیشتری برای اوقات فراغت فراهم می‌آورد.

 

هدف ساخت شهر نئوم در عربستان

شهر نئوم در عربستان به چالش‌های پیش‌روی بشریت در زمینه زندگی شهری امروزی پاسخ می‌دهد و راه‌های جایگزین برای زندگی را ارائه می‌کند. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و رئیس هیئت مدیره شرکت NEOM، اظهار داشته است: “ما نمی‌توانیم بحران‌های زیست‌محیطی را نادیده بگیریم و NEOM در خط مقدم ارائه راه‌حل‌های جدید و تخیلی برای رسیدگی به این مسائل است.” این شهر به طور کامل برای تعادل بهینه نور خورشید، سایه و تهویه طبیعی طراحی شده است و فضاهای باز سبز آسایش را برای ساکنان و بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. هدف اصلی ساخت شهر نئوم، ایجاد بیش از ۳۸۰٬۰۰۰ شغل تا سال ۲۰۳۰ است. NEOM تلاش می‌کند تا با رهبری تیمی از باهوش‌ترین ذهن‌ها در معماری، مهندسی و ساخت‌وساز، ایده‌های معماری و ساخت را به واقعیت تبدیل کند و با استفاده از طراحی کاملاً دیجیتالی، به جلب توجه به عنوان یک شهر با جاذبه صفر می‌پردازد.

شهر The Line کجاست؟ پروژه “نئوم” که بخشی از آن است چیست؟ تاریخ و بودجه اعلام شده چقدر است؟ ما به بررسی این کلان شهر آینده‌نگر عربستانی می‌پردازیم که انتقادات شدیدی را برانگیخته است.

نئوم در همه تبلیغات و رسانه ها دیده می شود، به خصوص در توییتر که تبلیغات حمایت شده برای این پروژه به طور مرتب وجود دارد. یکی از کلیپ های تبلیغاتی اخیر 10 میلیون بازدید داشته است. شناخته شده ترین جنبه این پروژه سعودی چیزی جز شهر آینده نگر The Line نیست.

با این حال، نئوم بسیار بزرگتر است: یک منطقه کامل از کشور را نشان می دهد که از چهار مقصد تشکیل شده است و نوعی کلان شهر آینده نگرانه را تشکیل می دهد. با این حال، در پس ارتباطات بسیار خوب، این پروژه بزرگ به لحاظ انسانی و زیست محیطی نگران کننده تلقی می شود.

 

“NEOM” به چه معناست؟

کلمه “NEOM” اقتباس از  دو کلمه است:

نئو-، پیشوند یونانی، که به معنای “جدید” است.

م برای مستقبل، واژه ای عربی به معنای «آینده ». M همچنین حرف اول نام محمد بن سلمان (نخست وزیر و ولیعهد عربستان سعودی) است.

پروژه های شهر نئوم در عربستان کدامند؟

نئوم نام یک پروژه بزرگ سعودی است که 4 مکان و موقعیت را در یک منطقه از عربستان سعودی گرد هم می آورد:

پروژه لاین، آیینه ای که صحرا را قطع می کند

لاین: شهری به شکل خطی پوشیده از آینه به طول 120 کیلومتر و عرض 200 متر که بدون خودرو و 100 درصد با منابع انرژی تجدیدپذیر کار می کند. ساخت آن هم اکنون آغاز شده است.

نئوم در عربستان

شهر نئوم

تروجنا: سرزمینی سردسیر در دل صحرای عربستان

تروجنا: یک مقصد توریستی و مسکونی در کوه ها، اطراف دریاچه، شامل اقامتگاه ها، هتل ها، مکان های تفریحی، کنسرت ها، فعالیت ها و غیره. این مکان که فناوری های جدید را در طراحی های معماری خود وارد می کند، قرار است میزبان بازی های المپیک زمستانی آسیا در سال 2029 نیز باشد.

شهر نئوم

شهر نئوم

بندر اتوماتیک در عربستان، پیشرفته ترین بندر دنیا

اوگزاگون Oxagon: یک مرکز نوآوری و مجتمع صنعتی غول پیکر (که از نظر منابع انرژی “پاک” توصیف می شود)، در کنار یک بندر “اتوماتیک”.

شهر نئوم

شهر نئوم

سیندالا یک جزیره لوکس

سیندالا یا Sindalah: یک جزیره توریستی لوکس – سایت می گوید: “ما از جامعه جهانی قایق سواری و همچنین بازدیدکنندگانی که به دنبال سوپرلوکس هستند استقبال خواهیم کرد.”

طول و عرض شهر نئوم

طول و عرض شهر نئوم

شهر نئوم کجا واقع شده است؟

نئوم یک پروژه عربستان سعودی است که در شمال غرب کشور در حال برپایی است. مساحت کل، شامل چهار مکان، در نهایت 26500 کیلومتر مربع خواهد بود.

 

چه زمانی  نئوم قابل بهره برداری است؟

هر پروژه نئوم در عربستان فرآیند ساخت جداگانه خود را دارد. اولین تاریخ اعلام شده 2024 است. اولین مقصدها به صورت آنلاین در دسترس خواهند بود، مانند پروژه Oxagon که قرار است اولین ساکنان خود را در آن سال دریافت کند.

سپس در سال 2026 تروجنا قابل سکونت خواهد شد. در این تاریخ، The Line نیز قرار است قبل از تکمیل کم کم تا سال های 2029-2030 شکل بگیرد. عربستان سعودی تخمین می زند که تا آغاز دهه آینده، نئوم در مجموع میزبان یک میلیون نفر خواهد بود.

طول و عرض شهر نئوم

پروژه لاین که یکی از چهار پروژه شهر نئوم است شهری به طول 170 کیلومتر و عرض 200 متر است. نمای آن آیینه ای است و از وسط صحرا عبور می کند. نئوم یک پروژه متشکل از چهار قسمت است، و طولانی ترین آن، لاین است بنا براین می توان گفت که پروژه نئوم یک شکل هندسی خط مانند دارد که در طول پروژه لاین امتداد یافته است و پروژه لاین است که طول و عرض شهر نئوم را تعیین می کند.

هزینه لاین و سایر پروژه های  نئوم چقدر است؟

هنگام اعلام این پروژه در سال 2017، عربستان سعودی به مجموع بودجه 500 میلیارد دلاری اشاره کرد که آن را از بودجه عمومی خود تامین کرده است. سایت مشخص می کند: «سایر سرمایه گذاران داخلی و بین المللی نیز سرمایه گذاری کرده اند.

انتقادات به شهر نئوم چیست؟

نئوم موضوع انتقادهای زیادی است. این در درجه اول در مورد شهر آینده نگرلاین  صدق می کند، معروف ترین پروژه، که اغلب به عنوان یک شکل دیستوپیایی (ویرانشهری ) در پشت یک آرمانشهر ظاهری توصیف می شود.

از نقطه نظر اکولوژیکی، شکل آینه ای بلند آن که اکوسیستم بیابان را برش می دهد یک مشکل زیست محیطی بزرگ است که تا حدودی با تبلیغات در مورد ویژگی خاص پروژه در تضاد است. مسئله نابرابری های اجتماعی و کنترل داده های دیجیتالی نیز مطرح می شود.

ساخت این پروژه خود یک نگرانی انسانی است. مردمی که قبل از شروع حفاری لاین در آنجا زندگی می کردند – قبایلی که دهه ها آنجا بودند – با خشونت و به زور از خانه بیرون رانده شدند. سه مرد، متعلق به قبیله الحویطات و مخالف این پروژه، به اعدام محکوم شدند. وال استریت ژورنال فاش کرد که همزمان با جابجایی فقیرترین افراد، مدیران پروژه حقوق سرسام آوری دارند.

علاوه بر این، این پروژه که روی کاغذ بسیار جاه‌طلبانه است، هنوز هم در مورد شکل واقعی آن، از نظر امکان‌سنجی معماری و فناوری، بسیار تئوریک باقی مانده است و معلوم نیست عملی شود یا نه.

 

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی تور

شهر نئوم در عربستان، و انتقاد به نئوم