تـــوران تـــراول

غذای ثرید غذایی از میراث عرب

فهرست مطالب

سرآشپز حلوه سعید که در غذاهای اماراتی تخصص دارد و زنان و مردان را برای طبخ غذاهای مختلف سرزمین خود آموزش می دهد، ما را به گشت و گذار در غذای معروف «ثرید» می برد و با داستان ها و حکایاتی درباره تاریخچه غذای ثرید که به دورۀ عرب قبل از اسلام بر می گردد، غافلگیرمان می کند.

ثرید

سرآشپز اماراتی می گوید: ثرید غذایی است که از نان خرد شده و گوشت و آبگوشت درست می شود و در کشورهای مختلف دنیا معروف است مثلاً در مصر به آن بالفتة می گویند، و در منطقه خلیج فارس به آن «ثرید یا تشریب» یا «الصالونه» می گویند و در تونس و غرب لیبی به آن غذا «فتات» و در شرق لیبی به آن «مثروده» می گویند و در مراکش به آن «الرفیسه» یا ثرید و شخشوخه می گویند، بسته به مناطق و لوازمی که این خوراکی را تشکیل می دهد. در الجزایر به آن «شاخشوخا» می گویند و عمدتاً به بریدن  یا «ثرد» سبزیجات، نان یا هر دو به تکه های کوچک، در بشقاب عمیق و آنها را در آبگوشت فرو کنید. احتمالاً ثرد در زبان عربی یعنی خرد کردن نان.

برای ترید کردن نان در غذای ثرید معمولاً از نان ساج یا نان تنور استفاده می شود. نان ساج (به عربی صاج) نانی است که روی ساج طبخ می شود. ساج سطح فلزی گرد و بزرگی است مثل تابه که نان را بر آن می پزند.

 

ثرید غذای سیر کنندۀ صبحانه و سحری

حلوه در ادامه درباره «ثرید» در امارات می گوید: به آن «تشریب» هم می گوییم، یعنی نان را به قطعات متوسط ​​بریدن و با قاشق می خورند و حضرت رسول (ص) آن را دوست داشت چون مفید و لذیذ است و غذای ثرید از زمان گذشته تبدیل به دستور غذا در بسیاری از کشورها شده است، مخصوصاً در ماه رمضان برای صبحانه و سحری سرو می شود که از نازک ترین انواع نان در آن استفاده می شود تا نرم، ترد و سبک شود. زیرا مهم ترین جزء غذا مایع است و اجداد ما ترجیح می دادند آن را با گوشت درست کنند، اما در عصر کنونی از مرغ به جای گوشت استفاده می شود.

غذای ثرید

غذای ثرید

این سرآشپز اماراتی در پایان صحبت های خود در مورد غذای ثرید می گوید: می توان گفت که یکی از معروف ترین و مهم ترین غذاهای لذیذ، معروف و باستانی در امارات به شمار می رود که از مواد ساده ای تهیه می شود که قسمت اصلی آن عبارت است از: نان رقاق (نان ساج است) و خورشت گوشت یا مرغ. و نان رقاق را به روشی خاص درست می کنند و طعم آن متأثر آن نان رقاق است که معمولاً صبح ها می توان از آن درست کرد. میشود حجم زیادی از آن درست کرد، و تا هفته ها می ماند  و نان را در ظرفی می گذارند و رویش خورشت گوشت با سبزی را می ریزند تا مزه مطبوعی بدهد. هرچند با نانهای مختلف و معمولی هم قابل سرو است.

در ماه مبارک بسیاری از مردم آن را در سفره سحری می خورند. چون یک وعدۀ سیر کننده است.

نان رقاق همان نان ساجی است که از خمیر ساده و تخمیر نشده روی ساج، یا تابه فلزی تهیه می شود. این نان خیلی نازک است مثل نان لواش ایرانی است.

غذای ثرید

 

بیشتر بخوانید: 10 بهترین مراکز خرید عراق

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

غذای ثرید غذایی از میراث عرب