تـــوران تـــراول

جاهای دیدنی ترکیه

فهرست مطالب

ترکیه، کشوری با تاریخ و فرهنگ فراوان است که در طول قرون توسعه یافته و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری برجسته جهان شناخته می‌شود. این کشور با موقعیت جغرافیایی بین قاره‌های آسیا و اروپا، فرهنگ و تاریخ بی‌نظیر و طبیعت متنوع، میزبان مکان‌های دیدنی فراوانی است که هر ساله میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند. در این مطلب جاهای دیدنی ترکیه را به شما معرفی می کنیم.

استانبول و جاهای دیدنی اش

استانبول، یکی از پربازدیدترین شهرهای ترکیه است که در بخش مرمره واقع شده است. این شهر به دلیل واقع شدن در تنگه بسفر به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ نیمی از آن در بخش اروپایی و بخش دیگر در بخش آسیایی واقع شده است. استانبول دارای دیدنی‌های فراوانی است و یکی از مقاصد جذاب و اصلی برای گردشگران به شمار می‌آید. بیشتر آثار تاریخی استانبول در منطقه‌ای به نام فاتح واقع شده‌اند و این مناطق تاریخی در سال ۱۹۸۵ به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شده‌اند. از جمله مکان‌های تاریخی مهم استانبول می‌توان به سرابورنو، قصر توپکاپی، مسجد ایاصوفیه، مسجد آبی، مسجد زیرک و دیواره‌های قسطنطنیه اشاره کرد. برای بهره‌بردن بهتر از بازدید از مناطق تاریخی استانبول، پیشنهاد می‌شود که در منطقه فاتح اقامت داشته باشید تا بتوانید با کمترین زمان ممکن تمامی مناطق و مکان‌های تاریخی این منطقه را بازدید کنید.

جاهای دیدنی ترکیه: مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه به عنوان یکی از جاهای دیدنی ترکیه شناخته می‌شود که در سال‌های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ توسط سلطان سلیمان به وسیله معمار معروف سنان ساخته شد. این مسجد در معماری خود دارای چهار مناره است و تلفیقی از سبک‌های معماری اسلامی و بیزانسی را نشان می‌دهد. بخش‌های مختلفی مانند مدرسه، کاروانسرا، حمام و آشپزخانه نیز در این مسجد وجود دارد. امروزه، مسجد سلیمانیه بر روی تپه‌ای در سوم استانبول واقع شده است. این مسجد به عنوان یکی از معابد مهم دوران امپراتوری عثمانی شناخته می‌شود و به عنوان دومین مسجد بزرگ استانبول و یکی از مناظر زیبای این شهر محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی ترکیه

جاهای دیدنی ترکیه

جاهای دیدنی ترکیه : مسجد ایاصوفیه ترکیه

مسجد ایاصوفیه در گذشته به عنوان کلیسای مسیحیت شناخته می‌شد و پس از فتح شهر استانبول توسط محمد دوم، این کلیسا به یک مسجد تبدیل شد. کلیسای ایاصوفیه توسط ژوستین یکم در سال ۵۳۲ ساخته شد. تغییرات زیادی در طراحی و دکوراسیون این کلیسا ایجاد شد که باعث شد این مکان به یک مسجد با ابهت تبدیل شود و به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری شناخته شود. این تغییرات شامل نقاشی‌ها و نوشته‌های قرآنی بر روی دیوار، ساخت مناره، منبر و محراب نیز بود. پس از به قدرت رسیدن آتاتورک، این مسجد به یک موزه تبدیل شد و در حال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری ترکیه است.

جاهای دیدنی ترکیه

جاهای دیدنی ترکیه

منطقه سلطان احمد در ترکیه

اگر به دنبال بازدید از یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین مناطق گردشگری در استانبول هستید، حتماً باید به منطقه سلطان احمد سفر کنید. این منطقه پر از جاذبه‌های فراوانی است که شامل کاخ توپکاپی و مسجد کبود می‌شود. همچنین، موزه هنر‌های ترکی و مسجد ایاصوفیه نیز از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند. بازار آستارا و حمام ترکی نیز جزو پر استقبال‌ترین مناطق گردشگری در منطقه سلطان احمد محسوب می‌شوند. این منطقه فضایی بسیار آرامش بخش و زیبا برای گردشگران و مسافران فراهم می‌کند.

تنگه بسفر استانبول

یکی دیگر از جاهای دیدنی ترکیه، تنگه بسفر است که دارای سواحل بسیار زیبا و منحصر به فردی است. در این منطقه، شاهد قلعه‌های متعدد و خانه‌های بزرگ چوبی هستیم که به شما احساس کنار دریا زندگی در گذشته را القا می‌کنند. همچنین، مکان‌های تاریخی و هتل‌های لوکس از دیگر جاذبه‌های مهم در این منطقه هستند. اگر به این منطقه سفر کردید، پیشنهاد می‌شود که مناطقی مانند آنادولو کاوایی، آرناووت کوی، ببک، اورتاکوی و رستوران توگرا را ببینید. با توجه به موقعیت استراتژیک تنگه بسفر، هر ساله تعداد زیادی از گردشگران و مسافران به این منطقه سفر می‌کنند. به علاوه، وجود اماکن و جاهای دیدنی مهم در اطراف تنگه بسفر، یکی از دلایل اصلی جذب گردشگران به این منطقه است.

جاهای دیدنی ترکیه

جاهای دیدنی ترکیه

دیدنی‌های آنکارا

شهر آنکارا، به عنوان پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ این کشور پس از استانبول، شناخته می‌شود. آنکارا از جنگل‌های بسیار وسیع و مناطق کوهستانی فراوانی برخوردار است. مناطقی مانند دشت خشک قوینیه و منطقه‌های کشاورزی با رودخانه‌ها، از جاذبه‌های دیدنی آنکارا هستند. علاوه بر این، در این شهر موزه‌ها و معابد زیادی وجود دارد. در زمان سفر به ترکیه، توصیه می‌شود که حتماً از دیدن دیدنی‌های آنکارا لذت ببرید. این دیدنی‌ها شامل موارد زیر است:

جاهای دیدنی ترکیه: آنیت کابیر آنکارا

آنیت کابیر به معنای “قبر یادمان” است. این مکان محل دفن رهبر جنگ استقلال ترکیه و بنیانگذار و نخستین رئیس جمهور به نام مصطفی کمال آتاتورک است. این مکان در شهر آنکارا قرار دارد و توسط استادانی مانند استادیار ارهان آردا طراحی شده است. نکته مهم این است که “آنیت” در زبان ترکی به معنای “یادبود” و “کابیر” به معنای “قبر” است. این مکان به عنوان یکی از مکان‌های بسیار مهم شهر آنکارا شناخته می‌شود، که آرامگاه عصمت اینونو، دومین رئیس جمهور ترکیه نیز در آنجا واقع شده است. در واقع پس از مرگ، این رئیس جمهور در سال ۱۹۷۳ در این محل دفن شد. آرامگاه او دقیقاً روبروی آرامگاه نخستین رئیس جمهور کشور ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک قرار دارد. در قسمت هدایای این آرامگاه، شمشیری با نشان پادشاهی کشور ایران نیز وجود دارد که هدیه رضا شاه به آتاتورک بوده است. این شمشیر در سال ۱۹۳۴ به عنوان هدیه به مصطفی آتاتورک تقدیم شد، همچنین عکسی از رضا شاه نیز در بخش هدایا وجود دارد که با خط خود به آتاتورک تقدیم شده است. برای بازدید از آنیت کابیر، می‌توانید از متروی خط آنکارا استفاده کنید.

جاهای دیدنی ترکیه

جاهای دیدنی ترکیه

موزه تمدن آناتولی ترکیه

شهر آنکارا به عنوان یکی از مقاصد مهم برای ایرانی‌ها شناخته می‌شود، زیرا دارای مناطق دیدنی و موزه‌های متعددی است. یکی از مهمترین جاهای دیدنی ترکیه، موزه تمدن آناتولی است. در این موزه می‌توانید آثاری از گذشته‌های سرزمین آناتولی را ببینید. بر اساس باستان‌شناسان، آناتولی در گذشته‌های بسیار دور محل سکونت انسان‌های اولیه نیز بوده است. این موزه در بخش جنوبی قلعه مشهور آنکارا واقع شده و محلی که برای آن تعیین شده، یک بازار سرپوشیده قدیمی است که تاریخچه‌ای شش قرنه دارد. در این مکان، ساختمان‌ها و بناهای قدیمی مانند بازار محمد پاشا و مسافرخانه کورشونلو وجود دارد. با بازدید از موزه تمدن آناتولی، شما قادر خواهید بود آثار باقی‌مانده از دوران‌های مختلف تاریخی را مشاهده کنید، از جمله آثار دوران پالئولاتیک و همچنین آثار رومی و یونانی. این موزه دارای دو طبقه است و در طبقه اول، آثار دوران رومی و یونانی به نمایش گذاشته شده است. یکی از ویژگی‌های برجسته این موزه، کسب جایزه سال موزه‌های اروپا در سال ۱۹۹۷ بوده است. باید توجه داشت که علاوه بر نمایش آثار تاریخی، این موزه میزبان کنسرت‌ها، مراسمات و جشنواره‌های مختلف نیز است.

 

سخن آخر

به طور خلاصه، ترکیه یک کشور با تاریخ و فرهنگ غنی است که از نظر گردشگری بسیار چشم‌نواز و جذاب می‌باشد. از شهرهای تاریخی و زیبای استانبول و آنکارا تا شهرهای باستانی مانند تروا و اپیداوروس، این کشور میزبان جاهای دیدنی فراوانی است که هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند. همچنین با معابد و آثار باستانی همچون آیاصوفیه و تخت سلطان احمد، موزه‌های بزرگی از جمله موزه تمدن آناتولی و فضای طبیعی زیبا و منحصر به فرد، ترکیه یکی از مقاصد برتر گردشگری در جهان است.

همچنین بخوانید

جاهای دیدنی هند

هند، کشوری با تاریخ و فرهنگی بی‌نظیر و غنی است که هر ساله میزبان میلیون‌ها گردشگر از سرتاسر جهان می‌باشد.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی تور

جاهای دیدنی ترکیه