تـــوران تـــراول

سوغات عراق چیست؟ سوغات کربلا چیه سوغاتی عراق

فهرست مطالب

عراق با داشتن فرهنگی متفاوت و قدیمی، و صنایع دستی بسیار جالب، می تواند سوغاتی های زیادی را به شما ارائه بدهد. بسیاری از صنایع دستی محلی در منطقه و جهان، ریشه خود را از عراق گرفته اند. این سرزمین که ترکیب فرهنگی قوی از قومیتهای مختلف دارد هر استانی از آن نمایشگاه جداگانه ای از صنایع دستی است. با ما همراه باشید تا سوغات عراق را بهتر بشناسیم.

سوغات عراق

سوغات عراق

تورهای مرتبط

عنوان تور اقامت تاریخ رفت حمل و نقل قیمت

آفر ویژه - زیارتی

آفر ویژه تور کربلا از 28 تیر تا 12 مرداد 8 روز

7 شب تیر mahan air سوغات عراق چیست؟ سوغات کربلا چیه سوغاتی عراق آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-ماهان 14,500,000

زیارتی

تور کربلا 8 روز از 5 تا 30 تیر

7 شب تیر mahan air سوغات عراق چیست؟ سوغات کربلا چیه سوغاتی عراق آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-ماهان 17,900,000

زیارتی - تور خاص و لوکس فصلی

تور کربلا از 27 تیر تا 15 مرداد درجه الف ویژه

7 شب تیر - مرداد iran air سوغات عراق چیست؟ سوغات کربلا چیه سوغاتی عراق آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-ایران ایر 17,400,000

زیارتی

تور کربلا 8 روز 1 مرداد ( تعداد محدود )

7 شب مرداد mahan air سوغات عراق چیست؟ سوغات کربلا چیه سوغاتی عراق آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-ماهان 16,700,000

زیارتی

تور کربلا درجه الف 8 روز از 2 تا 23 مرداد

7 شب مرداد caspian سوغات عراق چیست؟ سوغات کربلا چیه سوغاتی عراق آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-کاسپین 17,900,000

آفر ویژه - زیارتی

آفر ویژه تور کربلا 8 روز از 29 تیر تا 4 مرداد

7 شب مرداد - تیر mahan air سوغات عراق چیست؟ سوغات کربلا چیه سوغاتی عراق آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-ماهان 14,000,000

خرما مهمترین سوغاتی عراق

یکی از مهم‌ترین و مشهورترین سوغات‌های عراق، خرما است. خرمای عراق به سه نوع خشک، تر و به هم چسبیده تقسیم می‌شود. هر یک از این انواع خرما، طعم منحصر به فرد خود را دارند و می‌توانند یک هدیه عالی برای هر سلیقه‌ای باشند.

سوغاتی عراق

سوغاتی عراق

مُهر و تسبیح: سوغات کربلا چیه

سوغات‌های دیگری که به شکل معروف از عراق به یاد می‌آیند، مُهر، تسبیح و تربت کربلا هستند. بدون شک، تربت کربلا و مُهر و تسبیح، از مهم‌ترین سوغات‌های این شهر محسوب می‌شوند. شیعیان در سرتاسر جهان خاک کربلا را به عنوان مقدس تجلی می‌دهند و به همین دلیل از خاک تربت به عنوان نشانه تبرک و از مُهر برای اجرای نماز استفاده می‌کنند. به عنوان یکی از آیات امام صادق (ع) ذکر شده است: “سجده کردن بر تربت حسین، حجاب‌های هفت گانه را از بین می‌بَرد.”

در زمینه سوغاتی‌های مرتبط با دین و معنویت، سجاده‌ها نیز جزو محبوب‌ترین اقلام می‌باشند. در کربلا، انواع مختلفی از سجاده و جانماز با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع عرضه می‌شوند. این جانمازها همچنین به دلیل زیبایی ظاهری، قیمت مناسب و ارزش معنوی، می‌توانند یک سوغاتی عالی از این سفر معنوی باشند.

سوغات عراق

سوغات عراق

چرم بهترین سوغاتی عراق

محصولات چرمی، به ویژه کیف‌ها، از جمله سوغاتی‌های معروف و جذاب شهرهای کربلا و نجف می‌باشند. این کیف‌ها در انواع دستی، دوشی و بزرگ تولید می‌شوند و از چرم با کیفیت بالا و جنس قابل قبولی ساخته می‌شوند.

در خانه‌های بسیاری از عراقی‌ها، دستگاه بخور عود یا اسانس سوز وجود دارد که برای خلق بوی خوشبو و گرم کردن فضا به کار می‌رود. این دستگاه سنتی، پودرهایی را که از گیاهان و دانه‌های معطر به دست می‌آید، سوزانده و بوی دلنشینی را در فضا منتشر می‌کند.

 

انگشتر: سوغات کربلا چیه

انگشترهای نقره با نگین‌های سنگ‌های قیمتی، به ویژه در شهرهای عراق مانند نجف، از جمله سوغاتی‌های محبوب می‌باشند. سنگ‌های قیمتی، به خصوص دُر نجف که در میان مردم جهان شناخته شده است، مورد توجه زیادی قرار دارند. انگشترهایی با رکاب نقره و نگین‌هایی از سنگ‌های ارزشمند مانند عقیق و دُر، در بسیاری از فروشگاه‌های عراقی قابل دسترسی هستند و علاقمندان می‌توانند از بین مدل‌های متنوع این انگشترها، هر کدام را که دلخواهند، انتخاب کنند.

سوغاتی عراق

سوغاتی عراق

دشداشه: سوغات کربلا چیه

دشداشه، یکی از لباس‌های سنتی مردان عراقی است که در برخی از شهرهای جنوبی این کشور رایج است. این لباس پیراهنی بلند است که از پارچه‌های خنک دوخته می‌شود و تا روی قوزک پا می‌رسد.

سوغاتی عراق

سوغاتی عراق

پارچه های عراقی به عنوان سوغات کربلا چیه

در شهرهای کربلا و نجف، پارچه فروشی‌های بسیاری وجود دارند که می‌توان در آن‌ها پارچه‌های با کیفیت بالا و قیمت مناسب پیدا کرد. زائران به ویژه به پارچه‌های چادری این شهرها، به خصوص چادرهای رنگی، علاقه دارند و این پارچه‌ها را به عنوان سوغات تهیه می‌کنند.

سوغات کربلا چیه

سوغاتی عراق

شیرینی و باقلوا به عنوان سوغات عراق

شیرینی‌های عراقی بسیار معروف و خوش طعم هستند، به ویژه باقلوا که یکی از معروف‌ترین شیرینی‌های عراقی است. این شیرینی‌ها اغلب با استفاده از موادی مانند خرما، دارچین و زنجبیل تهیه می‌شوند. همچنین دهین یکی دیگر از شیرینیهای عراقی است.

سوغاتی عراق

سوغاتی عراق

ظروف مسی

در بعضی از فروشگاه‌های صنایع دستی عراق، ظروفی از جنس مس یا برنج با رنگ‌های طلا و نقره، به فروش می‌رسند. این ظروف به عنوان سوغات پرطرفدار در بین زائران شهرهای مذهبی عراق محسوب می‌شوند.

به زبان عراقی، تجهیزات مسی و برنجی و وسایل ساخته شده از این دو آلیاژ با نام “الصفر” شناخته می‌شوند. این کلمه از جمله اصطلاحات معمول در عراق است که به تجهیزات و وسایل ساخته شده از مس و برنج اشاره دارد. تاریخ نیز نشان می‌دهد که صنایع مس از دوران بابلیان و آشوریان به وجود آمده است و برخی از وسایل متعلق به آن دوران، سابقه این صنعت را به خوبی نشان می‌دهد. دوران رونق این صنعت به قرن 13 میلادی در شهر موصل بازمی‌گردد. اگر کوچکترین بازدیدی از بازارهای بغداد و کربلا داشته باشید، می‌بینید که ظرف‌های ساخته شده از مس و برنج در این بازارها به شکل فراوان دیده می‌شوند.

سوغاتی عراق

سوغاتی عراق

تابلو چوبی

تابلوهای فلزی و چوبی از جمله سوغاتی‌های ارزشمند کشور عراق می‌باشند که در فروشگاه‌های مختلف در شهرهای کربلا و نجف عرضه می‌شوند. این تابلوها که از جنس چوب یا فلز ساخته شده‌اند، با حکاکی‌های زیبا و متنوع تزئین شده‌اند و جزو جاذبه‌های خرید در این شهرها محسوب می‌شوند. فروشگاه‌های صنایع دستی در خیابان المتنبی از جمله مکان‌های معتبر برای خرید این تابلوها می‌باشند.

سوغاتی عراق

سوغاتی عراق

دله قهوه

بله، دله قهوه نیز یکی از سوغات‌های معروف عراق است. دله قهوه یک ظرف سنتی است که برای تهیه و میل کردن قهوه استفاده می‌شود. این ظرف اغلب از جنس فلزی ساخته می‌شود و دارای طرح‌ها و زینت‌های مختلفی است که نمادهای فرهنگی و مذهبی عراقی را به تصویر می‌کشد.

جواهر عراقی

در بسیاری از منابع ذکر شده که ابتدایی‌ترین کاشفان علم شیمی اعراب بوده‌اند و این علم برای نخستین بار توسط شیمیدان عرب، خالد بن زید بن معاویه، مورد استفاده قرار گرفته است. طی سوابق تاریخی، افراد زیادی که به سرزمین بین‌النهرین سفر کرده‌اند، درباره صنعت جواهرسازی در بغداد اطلاعاتی را ارائه کرده‌اند. گفته شده است که در این شهر، جواهرسازان باهره وری زیادی از جواهرسازان فرقه صائبه همراه بوده‌اند و قسمت بزرگی از بازار جواهرات تحت پوشش آن‌ها بوده است.

به دلیل ارتباط نزدیک جواهرسازان با فروشندگان طلا، نحوه‌های ساخت و زینت‌آرایی طلا که معمولاً شامل نقش حیوانات و گیاهان بود، بر سازه‌های آن‌ها تأثیر گذاشته است. این نوع نقوش در آثار باستانی مانند النخله و شیربابل نیز مشاهده می‌شود.

در صنعت جواهرسازی، از تکنیک میناکاری در ساخت انواع محصولاتی مانند گوشواره، انگشتر، چاقو و چنگال، گیره‌های سر، پابند، دستبند و گردنبند استفاده می‌شود. بغداد، کاظمین، عماره و موصل از جمله مراکز مهم صنعت جواهرسازی در عراق هستند.

منسوجات گیاهی: سوغات کربلا چیه

منسوجات گیاهی، با تاریخچه‌ای بسیار قدیمی‌تر از صنعت سفالگری، به دوران قدیم بازمی‌گردد. نمونه‌هایی از این صنعت در شهر اور کشف شده است، و تاریخ نویسی به نام سترابو از اهمیت درخت نخل به عنوان یکی از منابع اصلی نساجی گفته می‌شود. این درخت به عنوان یکی از منابع اصلی مواد نساجی شناخته شده و به جز دانه‌های خوراکی، تمام نیازهای بابلی‌ها را فراهم می‌کرد.

سوغاتی عراق

سوغاتی عراق

وجود تعداد زیادی از درختان نخل در عراق، باعث شده است که این حرفه جایگاه برجسته‌ای در صنایع دستی عراق داشته باشد. در این صنعت، وسایلی مانند بادبزن، انواع سبد، زنبیل، خانه‌های حصیری، صندلی و وسایل نقلیه آبی ساخته می‌شود. مناطق شمالی این کشور نیز به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوایی متنوع، از ساقه‌های گندم و جو برای ساخت کیف، سبد و وسایل تزیینی استفاده می‌کنند. استان‌های انبار، کرکوک و نینوا از جمله مناطقی هستند که این صنعت در آن‌ها رواج دارد.

برای خرید از شهرهای مختلف عراق، برخی نکات را در نظر داشته باشید:

  1. تعداد صرافی‌ها در عراق کم است، بنابراین بهتر است قبل از سفر ارز مورد نیاز خود را تهیه کنید.
  2. برای خرید، استفاده از دینار عراقی مناسب‌تر است. اغلب فروشندگان عراقی علاقه‌ای به پول ایرانی ندارند.
  3. کربلا به عنوان یک مکان مناسب برای خرید سوغاتی شناخته می‌شود، زیرا کیفیت اجناس بالاتر و قیمت مناسب‌تری دارند.
  4. توصیه می‌شود از خرید لباس و اسباب بازی در عراق خودداری کنید، زیرا بیشتر آن‌ها از کیفیت پایینی برخوردارند.
  5. بین مراکز خرید مهم عراق، می‌توان به مرکز خرید کوثر، اسدی، الدامارچی، العفاف و غیره اشاره کرد که اغلب در شهر کربلا قرار دارند.
  6. همچنین بازارهای سنتی متعددی در کربلا وجود دارند که ارائه اجناس با قیمت مناسب‌تری دارند.

این نکات کمک می‌کنند تا تجربه‌ی خرید شما در سفر به عراق بهتر و راحت‌تر باشد. اگر قصد دارید به عراق سفر کنید و از سوغاتی‌های این کشور به عنوان هدیه برای عزیزان خود استفاده کنید، می‌توانید تورهای کربلا، نجف و سایر شهرهای عراق را در سایت‌های معتبر گردشگری مشاهده کنید و تور مورد نظر خود را انتخاب کنید.

همچنین شاید برای شما جالب باشد:

اپلیکیشنهای مهم در دبی

غواصی در ترکیه

سوغاتی ترکیه چی بگیریم؟

 

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

سوغات عراق چیست؟ سوغات کربلا چیه سوغاتی عراق