تـــوران تـــراول

سوغاتی ترکیه چی بگیریم؟

فهرست مطالب

هر کسی که به تعطیلات می رود دوست دارد یک یا دو سوغاتی برای عزیزان خود به خانه بیاورد. زمانی که مسافران در مناطقی هستند که از نظر فرهنگی از وطن، بسیار متفاوت هستند، این امر حتی بیشتر صادق است. با سوغاتی های مناسب می توانید کمی از فرهنگ را با خود در چمدان خود بیاورید. گردشگران در ترکیه باید این چند سوغاتی ترکیه بیاورند.

سوغاتی ترکیه

سوغاتی ترکیه

تورهای مرتبط

عنوان تور اقامت تاریخ رفت حمل و نقل قیمت

تور استانبول 7 روز از 24 تا 31 تیر

6 شب تیر qeshm air سوغاتی ترکیه چی بگیریم؟ آژانس مسافرتی توران تراول هواپیما-قشم ایر 23,580,000

بررسی کلی سوغات ترکیه

ترکیه یکی از محبوب ترین و پربازدیدترین مقاصد تعطیلات برای همه مردم جهان از جمله ایرانیها است. زیرا خیلی دور نیست و در عین حال ما را به دنیایی کاملا متفاوت می برد. کلان شهر استانبول برای هزاران سال دروازه مشرق زمین بوده است و تأثیرات عربستان، آفریقا و اروپا نیز به شیوه ای منحصر به فرد در بقیه کشور ترکیب شده است. این را از انواع مختلف سوغاتی ترکیه نیز می توانید متوجه شوید.

سوغاتی ترکیه

هر چه از خانه دورتر شوید، سوغاتی‌ها اغلب عجیب‌تر می‌شوند. این با غذاها و نوشیدنی هایی شروع می شود که حاوی موادی هستند که در اینجا یافت نمی شوند. این موضوع در مورد سوغاتی ترکیه مانند ادویه جات یا شیرینی هم صادق است. فرهنگ و فولکلور معمولی این کشور نیز نقش عمده ای در تنوع و جذابیت سوغاتیها، بازی می کند. ظروف و سرامیک در سبک های سنتی و همچنین اشیاء منحصر به فرد مانند قلیان یا بازی تخته نرد برای مدت طولانی یادآور تعطیلات هستند و همچنین گیرندۀ سوغاتی ترکیه از آن استقبال خوبی خواهد کرد.

سوغاتی ترکیه سنگ چشم نظر

هر کسی که در تعطیلات در ترکیه به سر می برد، احتمالا چندین بار متوجه یک نماد خاص شده است. ما در مورد سنگ چشم نظر صحبت می کنیم. این تکه های کوچک جواهرات به شکل چشم های آبی نوعی طلسم خوش شانسی عرفانی هستند و گفته می شود در برابر چشم زخم محافظت می کنند. در منطقه‌ای که اکثر مردم چشمان سیاه و قهوه ای دارند، تصور می شده است که مردمان چشم آبی، با نگاهشان چشم می زنند! از سوی دیگر آویز آبی نوعی تعویذ ضد جادو است، و به همین دلیل به شکل چشم انسان انتزاعی الگوبرداری شده و در سراسر جهان محبوبیت دارد.

سوغاتی ترکیه

سوغاتی ترکیه

سوغاتی ترکیه باسلوق

یکی از سوغات ترکیه راحت الحلقوم است. ترکیه به خاطر شیرینی های شگفت انگیزش معروف است. در ایران به آن باسلوق هم گفته می شود ولی ترکیه آن لُکوم است. باسلوق ترکیه خیلی شبیه باسلوق ایرانی است، یعنی مخلوطی از سفیده تخم مرغ زده شده و عسل یا شکر.

لکوم به معنای خوراکی لذیذ است و ریشه کلمه آن از کلمه عربی لقمه آمده است. اینها قطعاتی به اندازه لقمه از یک توده نرم و چسبناک ساخته شده از شکر و نشاسته هستند که با آجیل، بادام، پسته یا آب میوه تزیین شده است.

دیگر نمی توان زمان و مکان تولید لکوم یا باسلوق را برای اولین بار ردیابی کرد. اولین گزارش ها ظاهراً به قرن نهم میلادی بازمی گردد. طبق افسانه، نسخه فعلی به یک سلطان عثمانی در قرن هجدهم باز می گردد که گفته می شود خانم های حرمسرای خود را با لقمه های خوشمزه پذیرایی کرده است. در ایران به آن راحت الحلقوم هم گفته می شود. این خوراکی از اواخر قرن 18 در ترکیه و ایران طبخ می شده و از بوسنی تا هند، رواج دارد.

سوغاتی ترکیه

سوغاتی ترکیه

ادویه

ادویه شرقی در آشپزی ایرانی و جهانی مقبولیت خاصی دارد و به خوبی استفاده می شود. در بازار ترکیه ادویه جاتی با طعم و بوی متفاوتی پیدا می کنید که برای شما تازگی دارد. با کمی سلیقه می توانید سوغاتی ای خوشبو و مطبوع را از فلات آناتولی برای عزیزانتان بیاورید. طیف وسیعی از ادویه ها از طعم های شناخته شده مانند زیره، دارچین، نعناع یا کنجد و زعفران تا انواع عجیب و غریب و گران قیمت متغیر است. بهترین کار این است که در یکی از بازارهای سنتی قدم بزنید و مجموعه کوچکی را برای امتحان گرد هم بیاورید.

ادویه جات یکی از مهم ترین کالاهای تجاری امپراتوری عثمانی در قرون وسطی و اوایل دوران مدرن بود، و هنوز هم سوغات ترکیه به حساب می آیند.  ادویه های هندی و چینی از طریق قسطنطنیه به اروپا رسیدند و شهر را غنی کردند – حداقل تا زمانی که پرتغالی ها مسیر دریایی به هند پیدا کردند.

سوغاتی ترکیه

سوغاتی ترکیه

سوغاتی ترکیه سفال و سرامیک

صنایع سرامیکی و سفالی شاخه دیگری از صنایع دستی است که به ویژه در آناتولی مرکزی رواج دارد. بنابراین اگر لزوماً در تعطیلات در سواحل جنوبی نیستید، بلکه در داخل کشور ترکیه هستید، قطعاً در یک بازار با چنین کالاهایی روبرو خواهید شد. سفال های کاپادوکیه، به عنوان مثال از شهر معروف آوانوس، ذوق وسلیقه خاصی در آن به کار رفته است. رودخانه قزل ایرماق طولانی ترین رودخانه ترکیه در آنجا جریان دارد. از این طریق، خاک رس برای گلدان های سفالی با طراحی فوق العاده به دست می آید که هنوز هم با استفاده از صنایع دستی سنتی ساخته می شوند.

سوغاتی ترکیه

سوغاتی ترکیه

5. ظروف مسی و برنجی

در امپراتوری عثمانی علاوه بر سرامیک و خشت، بسیاری از اشیاء روزمره از مس ساخته می شد. به ویژه ظروف و کوزه ها یا تجهیزات ویژه مانند قوری از فلز ارزان قیمت و انعطاف پذیر ساخته می شدند و اغلب به صورت هنرمندانه تزئین می شدند. مجموعه سنتی قهوه ترک نیز از یک فنجان، یک زیر لیوانی و یک درب ساخته شده از مس یا برنج تشکیل شده است. سپس فنجان سرامیکی در فنجان فلزی قرار می گیرد تا نوشیدنی داغ برای مدت بیشتری گرم بماند. چنین مجموعه ای سوغاتی ترکیه برای همه عاشقان قهوه است.

اتفاقا در وهله اول این عثمانی ها بودند که قهوه را به اروپا آوردند. مواد خام در اصل از اتیوپی به شهر مکه می آمد. از آنجا نوشیدنی راهپیمایی پیروزمندانه خود را آغاز کرد و با محاصره وین توسط عثمانی ها، سرانجام به قهوه خانه هایی که در آنجا به افسانه ای تبدیل شدند، راه یافت.

 پِشتمال Peshtemal

یکی از کارهایی که حتما در ترکیه باید انجام دهید، بازدید از حمام است. این حمام های بخار سنتی شرقی نه تنها سالم و آرامش بخش هستند، بلکه به لطف تزئینات زیبا بسیار چشم نواز هستند. به هرکسی که به حمام می رود معمولاً برای مدت اقامتش یک پارچه سبک و بسیار جالب داده می شود. این یک حوله مخصوص حمام است که به آن peshtemal می گویند. این کلمه از زبان فارسی آمده و یعنی پُشت مال! این حوله های نخی خالص را می توان از آنجا نیز خریداری کرد و یک سوغاتی ترکیه کاربردی برای خانم ها و آقایان است.

علاوه بر آن، هدف اولیه حمام ها غسل (شستشویی آئینی)  برای رفع نجاست بوده است. این به نوبه خود با هر انزال یا هر قاعدگی اتفاق می افتاد. علاوه بر این، عموماً غسل قبل از هر نماز جمعه مستحب است.

 قلیان / نارگیله

به لطف محبوبیت قلیان‌ها در شهرهای بزرگ اروپا، قلیان‌های شرقی در حال حاضر حداقل به اندازه ترکیه در همه جا شناخته شده است. با این وجود – یا دقیقاً به این دلیل – قلیان یک انتخاب عالی برای سوغاتی ترکیه است. اگر از فروشندگان محلی، نارگیله بخواهید نه معادلهای دیگر کلمه قلیان، مردم محلی را بسیار خوشحال خواهید کرد.

قلیان ترکی نارگیله نام دارد و یکی از نمادهای معمولی فرهنگ روزمره عثمانی است. در ترکیه و عراق به قلیان، نارگیله می گویند.  اینها را می توان تقریباً در همه جای ترکیه خریداری کرد. با این حال، در اینجا باید مراقب ظاهر معاملات نیز باشید. هر چیزی که معمولاً ترکی به نظر می رسد از آنجا نمی آید. اگرچه قلیان در حال حاضر به طور معمول ترکی یا عربی در نظر گرفته می شود، اما آنها از ایران یا شمال هند شروع شدند. از آنجا آنها به عنوان یک شکل خاص اجتماعی از مصرف تنباکو به سمت جنوب هند و به سمت شبه جزیره عربستان و شمال آفریقا گسترش یافتند. ممکن است قلیانی که اسماً از ترکیه ساخته شده است، حقیقتاً از ایران و هندی باشد. البته ایرانی یا هندی بودن قلیان، یک مشکل نیست. ولی دیگر یک سوغاتی ترکیه نیست، بلکه یک سوغات ایرانی از ترکیه است.

فرش های شرقی

فرش‌های مشرق زمین از دیرباز بین اروپایی‌ها محبوبیت زیادی داشته و به همین دلیل همچنان یک سوغات ترکیه هستند. با این حال، در بسیاری از بازارها احتیاط توصیه می شود: گاهی اوقات اینها نسخه های ارزان قیمت از چین هستند و صنایع دستی واقعی از ترکیه نیستند. فرش های واقعی ترکیه ارزان نیستند. با این حال ارزش چانه زدن در بازارها را دارد. مفهوم چانه زدن، که برای مشتری بین المللی و غربی نسبتا ناشناخته است، بخشی از تجارت در اینجا است. بنابراین اگر یک فرش در اصل 500 یورو قیمت داشته باشد، احتمالاً در نهایت به قیمت 300 یورو فروخته می شود.

فرش های ترکی – یا آناتولی – برای قرن ها بخشی از میراث فرهنگی این منطقه بوده است. هنر قالی بافی در اینجا حتی از اسلام نیز بسیار قدیمی تر است. با این حال، فرش‌های امروزی معمولاً ویژگی‌های بارز هنر اسلامی را نشان می‌دهند، مانند حاشیه‌های ظریف یا نقش‌هایی مانند آنچه روی سجاده‌های نماز دیده می‌شود.

تخته تاولا

یکی از محبوب ترین بازی های رومیزی در ترکیه تخته نرد است که در اینجا به آن تاولا می گویند. علاوه بر تاس، بازیکنان به تخته بازی مناسب با مهره های مشخص نیاز دارند. اینها اغلب به زیبایی تزئین می شوند، با دست ساخته می شوند و بنابراین به عنوان سوغاتی ترکیه ایده آل هستند. اگر دوست دارید بازی کنید یا کسی را می شناسید که تخته نرد دوست دارد، حتما یک تاولا یا تخته نرد ترکی برای شما مناسب است. شاید چنین سوغاتی ترکیه زیبا حتی شما را تشویق کند که این بازی باستانی را امتحان کنید. از این گذشته، رومی ها دوست داشتند 2000 سال پیش آن را بازی کنند.

بازی‌های رومیزی با تاس هزاره‌ها قدمت دارند، اما لزوماً نیای واقعی تخته نرد نیستند. با این حال، بازی رومی دودسیم اسکریپتا چنان شبیه تخته نرد بود که به عنوان نیای نرد دیده می شد. ولی طبق تحقیقات اصل این بازی از ایران و از جیفرفت آمده است. در قرون وسطی، جانشینان در سراسر قاره پخش شدند – که در ترکیه به آن تاولا گفتند.

 

چه چیزی نگیریم

عتیقه جات و اسلحه را به عنوان سوغاتی تهیه نکنید. زیرا هنگام خروج مانع شما می شوند. حتی بهتر است صدف کنار دریا با خود نیاورید، البته آوردن صدف مشکلی ندارد. اما مأمور گمرک ممکن است آن را به عنوان عتیقه جات بگیرد و شما را اذیت کند.

 

همچنین شاید برای شما جالب باشد:

اپلیکیشنهای مهم در دبی

غواصی در ترکیه

خرید سیم کارت در ترکیه

 

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X

سوغاتی ترکیه چی بگیریم؟